Xenosaga episode I – Der Wille zur Macht

Xenosaga00

Oto przed wami bardzo szczegółowy i kompletny opis przejścia tej wspaniałej gry, wraz ze wszystkimi sekretami.

Walkthrough Menu

 1. Wstęp
 2. Postacie
 3. Walkthrough
 4. Zadania poboczne
 5. Mini gry

Wstęp

W roku 1998 został wydany przez firmę SQUARESOFT dzisiejsze SQUARE-ENIX konsolowy hit Xenogears. Ten kultowy dzisiaj RPG zyskał rzesze fanów na całym świecie. Nie ma w tym nic dziwnego, bo zarówno pomysł jak i jego realizacja okazały się strzałem w dziesiątkę. To, co mamy w Xenogears to wielkie roboty, piękne lokacje, wspaniała muzyka, unikatowy jak na tamte czasy system walki, cudowne animowane przerywniki i wciągającą fabułę, jednym słowem wszystko, co powinny zawierać dobre gry.

Ze względu na mocno nakreślone aspekty religijne Xenogears stał się grą, która w różnych grupach społecznych budziła mieszane odczucia. Takie obrazy jak np. ukrzyżowane „mechy” stały się niejednokrotnie powodem do oburzenia i napięć.

Z Xenosagą jest podobnie mamy tu, bowiem wszystko, co, zawierał Xenogears, oczywiście zmieniła się grafika, sekwencje wideo to ponad 30 minut przerywników, które na całe szczęście można pominąć, i postacie, które wyglądają świetnie lecz niestety troszkę sztucznie jak lalki. Gra nadal jest utrzymana w klimatach, science – fiction, a wszystkie te podobieństwa nie są przypadkowe i doskonale wiedzą o tym ci, którzy grali w Xenogears.

Ludzie opuścili rodzinną planetę podróżując w poszukiwaniu nowego domu po latach w kosmosie zapomnieli jak wrócić na Ziemię. Szczęśliwie jednak znaleźli, czego szukali a miejsce to nazwali Nowym Jeruzalem. Wszystko było by w porządku gdyby nie pojawiły się obce istoty nazwane Gnosis, które niosły ze sobą tylko śmierć.

Konwencjonalna broń zawiodła i stała się bezużyteczna a ludzkość zmuszona została do szukania nowych rozwiązań. Wynaleziono bojowe pancerze A.G.W.S (Anty Gnosis Weapon System) olbrzymie roboty, które mogły stanąć w obronie ludzi. Jak się jednak okazało liczebność Gnosis znacznie przewyższa populację ludzi i szanse na przeżycie maleją z każdą chwilą. Na jednym ze statków firmy Vector prowadzone są jednak badania nad tajną bronią, projekt ten jest znany jedynie nielicznej grupie naukowców pod nazwą KOS-MOS. Jednym z nich jest młodziutka Shion Uzuki to ona stworzyła żeńskiego androida, który może stać się nadzieją ludzkości.

Tak właśnie zaczyna się cała historia, a to jak się zakończy zależy już tylko od was.

Zapraszam do gry…

Postacie

Poniżej znajdziecie opis sześciu najważniejszych „grywalnych” bohaterów Xenosagi. Informacje są bardzo szczegółowe i zawierają również pojęcia, których wyjaśnienia próżno szukać w charakterystyce opisanych postaci. Wszystkie informacje, które będą nie zrozumiale na temat osób lub nazw występujących w poniższych opisach znajdziecie w grze w menu UMN. Jest tam bowiem „Encyklopedia” a w niej zestawienie wszystkich pojęć dotyczących Xenosagi Zachęcam, więc do zerknięcia tam nie tylko osobom zaczynającym przygodę, ale również wszystkim, którzy, ukończyli grę, a mimo to wciąż pragną poznać ją, choć troszkę lepiej…

Shion Uzuki

Urodzona: T.C. 4745
Wiek: 22 lata

Przydzielona do Vector Industries First R&D Division w wieku 18 lat w T.C. 4763. Jej oficjalny tytuł to Dyrektor Naczelny Inżynierii w Projekcie KOS-MOS Generalnym Systemie Operacyjnym Centrum Badawczego, Vector Industries First R&D Division. Mimo że dwa lata młodsza niż Allen, Shion do roku jest jego seniorem dowodzi i zajmuje wysokie stanowisko w hierarchii firmy Vector.

KOS-MOS

Opancerzony żeński android rozbudowany przez międzygwiezdny konglomerat, Vector Industries.
Jest ona całkowicie objęta przez mechaniczne części, będące rzadkością w erze zaawansowanej technologii Realian. Podstawową zasadą jaką się kieruje to opierać się na układzie logicznym, prawdopodobieństwu i przede wszystkim ukończeniu misji. Zawsze i bezwarunkowo chroni Shion jej stwórcę. Jest wyposażona w „symulowaną osobowość OS” pomagającą w komunikacji, odpowiedzialną za przekazywanie mowy jej rola jako androida to przede wszystkim służba ludzkości, tendencja do opierania swoich działań wyłącznie na logice i prawdopodobieństwu uczyniła ją z czasem trudną do kontrolowania. Nazwa KOS-MOS jest ogólnie rzecz biorąc skrótem oznaczającym taktyczny system przeciw Gnosis. Jest rozumiana jako „Kosmos Obey Strategic Multiple Operation System”

MOMO

Skrót od „Multiple Observative Mimetic Organicus.” Data aktywacji nieznana. Jest znana jako model „100-Series prototype Realian” zaprojektowana w celu obserwacji i kontaktu z Gnosis. Początkowo mogli być oni wykryci jedynie przez „specjalny zmysł.” Została stworzona przez Joachim’a Mizrahi, i wyglądem przypomina jego zmarłą córkę, Sakura Mizrahi. Jej wygląd zewnętrzny wzorowany jest na 12 letnim dziecku.

Chaos

Urodzony: nieznane
Wiek: nieznane

Szczupły młody chłopak, permanentnie sprawia wrażenie melancholijnego w pewnym stopniu także prowadzone przez niego rozmowy sprawiają  wrażenie pochodzących z wyższego poziomu egzystencji. Jest ochotnikiem nie ma o nim jakiejkolwiek informacji poza jego imieniem, wszystko, co go dotyczy, łącznie z tym czy miał kiedykolwiek jakieś wspomnienia z jego przeszłości, jest nieznane. Jego relacje z Matthews’em i załogą zdają się powracać na chwilę czasami, wszyscy bardzo go szanują. Jego półprzeźroczyste niebieskie oczy i srebrne włosy przyciągają uwagę i są szczególnej nietypowej urody.

Jr.

Gaignun Kukai Jr., dyrektor Kukai Fundation. Jego hobby to kolekcjonowanie starodawnych tekstów i literatury, jak również historycznej (związanej z jego epoką) broni. Oficjalne zapiski wskazują że urodził się on w T.C. 4755 i jest adoptowanym synem niejakiego Gaignun Kukai.

Ziggy

Urodzony: T.C. 4637

Bojowy cyborg wyznaczony do odzyskania i ochrony MOMO, modelu 100-Series Observational Realian. Po jego śmierci w T.C. 4667 w wieku 30 lat, jego ciało zostało podarowane nauce, i dwa lata później odrodził się on jako bojowy cyborg. Ostatnia ranga, jaką otrzymał za życia, był dowódcą 1875 Dywizjonu Operacji Specjalnych, oddział został wydzielony do zadań specjalnych z Federacji Policji Bureau. Obecnie mimowolnie jest przydzielony do S.O.C.E. Zgodnie z Federacyjnym prawem, po śmierci, jego ciało jest uważane za „własność publiczną”, w ten sposób nie może on więcej kierować własnym przeznaczeniem. Przypuszczalnie, dlatego właśnie Ziggy rozważa własne proste wyposażenie posiadane przez S.O.C.E. Jego myślenie jest całkowicie przeciwne temu, co myśli MOMO, uważa,że za długo był człowiekiem. Ziggy nieprzerwanie dąży od całkowitej przemiany w maszynę wciąż powtarza przeglądy i dostrajanie eliminując powoli pozostałości ludzkiego ciała kawałek po kawałku. Jego wygląd maskuje ekstremalnie stara era, wskazuje ona otrzymane przez lata doświadczenie, co jest zarówno bardzo praktyczne i precyzyjne. Jego formalne imię to Jan Sauer…

Walkthrough

Zaczynamy przygodę…

Simulator

Po początkowym przerywniku, przeniesieni zostajemy do biełego pomieszczenia „TUTORIAL AREA”. Gdzie KOS-MOS dziewczyna cyborg, po prawej przedstawi nam podstawowe zasady, prowadzenia walk. Rozmawiając z KOS-MOS dowolnie możemy wybrać jedną z kilku opcji, a zostanie nam ona fachowo wyjaśniona podczas specjalnej symulowanej walki. Następnie z menu, wybierz „Real Combat”. Tym razem odbędzie się normalna walka, wszystkie opcje są teraz dostępne, a przeciwnicy atakują. Jednak prawdopodobieństwo przegranej, jest minimalne. Używaj kombinacji kwadrat, trójkąt. Po symulacji przenosimy sie do nowego obszaru.

Podczas kolejnych potyczek, możemy kożystać, z pomocy porozstawianych, gdzie nie gdzie beczek, zależnie od ich koloru będą powodować, różnego rodzaju zmiany rozgrywki z przeciwnikiem, który znalazł się w zasięgu eksplozji. Gdy przeciwnik, jest w pobliżu beczki należy wcisnąć kwadrat. Na samym początku po lewej, jest drabina, wejdź po niej. Na górze podejdź na północ, zobaczysz beczkę i drzwi. Możliwy jest strzał w obie z tych rzeczy. Przełączanie celu następuje po wciśnięciu klawisza R1. Podejdź do okna i strzel w beczkę, przed wejściem do pomieszczenia. Dzięki temu w czasie walki będziesz miał zbuntowane obie postacie. Po walce otwórz skrzynię w pokoju, znajdziesz Med Kit S x2. Po drabinie wróć na dół. Możesz teraz pokonać kolejnego przeciwnika, można go też ominąć wybierając dolną ścieżkę, ale wiąże się to ze stratą cennego doświadczenia. Na dolnym obszaże jest żółta beczka i zepsuta ciężarówka, strzel w ciężarówkę a otworzy się przed tobą przejście do drzwi po wysadzeniu których znajdziesz kolejny Med Kit.

Teraz udaj się na północ i przejdz przez otwartą bramę do kolejnego obszaru. Skorzystaj ze schodów po prawej i udaj się jedyną możliwą drogą do miejsca gdzie, stoi czerwona beczka. Stąd udaj sie na południe, strzelając w blokujące przejście pudła. Na końcu drogi zabierz ze skrzyni „Revive”. Wróć do miejsca z czerwoną beczką. Teraz udaj sie w lewo i skorzystaj z drzwi. W tym pomieszczeniu obejrzyj scenkę, po której rozpocznie sie walka, jest ona jak „TUTORIAL”, nic wymagającego. Nauczysz, się jednak, jak korzystać z opcji zwanej A.G.W.F. Pozwala ona użyć własnego robota w walce. Niestety KOS-MOS nie posiada A.G.W.F więc pozostają jej standardowe ataki. Wybierz jeden z dwuch ataków A.G.W.S, dla Shion. Co prawdopodobnie zakończy rozgrywkę. Po walce możesz zrobić „save” wciskając kółko, przy żółtym wirującym obiekcie.

Teraz zejdź schodami na południowym-wschodzie, ale nie wychodź z pomieszczenia. Skorzystaj z drabiny po lewej, zejdź na dół i dalej na Południe. Znajdziesz, się w pomieszczeniu z dwoma kontenerami po prawej zawierającymi „Ether Pack” i dwa „Med Kit S”, oraz z czerwonymi drzwiami oznaczonymi jako „Segment Address No. 10”. Niestety na razie, nie można otworzyć tych drzwi. W tym samym pomieszczeniu na zachodniej ścianie, jest jeszcze jeden kontener, po rozwaleniu którego czeka nas starcie, z paskudnie wyglądającym przeciwnikiem, ta walka może sprawić nieco problemów. Wróć po drabinie do góry i wyjdź przez Wschodnie drzwi. W tym pokoiku zabierz lśniący przedmiot, „Mission Key” i udaj się dzwiami z prawej strony, uwarzając na robota, kręcącego się po pomieszczeniu. Dobrze mieć postacie na 3 poziomie, zanim ruszymy dalej. Teraz udajemy się do drzwi obok schodów po prawej stronie pomieszczenia. Przy drzwiach sprawdzamy jeszcze świecący panel po prawej, oglądamy scenkę i…

 • Boss: Drone GX
 • HP: 420
 • EXP: 100
 • T. PTS: 24
 • E. PTS: 12
 • S. PTS: 8

Walka z bosem, jest bardzo łatwa, ale czego można, się spodziewać po pierwszym bosie w grze.
Skorzystaj z A.G.W.S Shion i naciskaj kwadrat, jeśli boss się blokuje sam też się blokuj, lub lecz, bo oznacza to, że wyłapiesz kontratakiem.

Woglinde

Przejdź, kilka kroków na Południe i porozmawiaj z gościem przy czerwonym symulatorze. Powiedz mu że chcesz wrócić do symulowanego świata. Teraz na znanym obszarze udaj się do miejsca gdzie przed chwilą pokonałeś bosa. W pomieszczeniu rozwal skrzynię na i weź „Battle Passport”, pozwala on zagrać w jedną z czterech mini gier w Xenosaga. Teraz możesz już wrócić na Woglinde kożystająć z terminala po prawej. Udaj się do drzwi na wschodniej ścianie pomieszczenia, i obejrzyj przerywnik. Gdy udasz się w dół hali, otrzymasz e-mail.

W grze zdarzy się kilka e-maili, na niektóre z nich można odpowiedzieć. Swoją pocztę można sprawdzić w dowolnej chwili korzystając z opcji o nazwie U.M.N w menu. Teraz udaj się korytarzem na Północ, Shion zatrzyma się i powie, że potrzebuje coś ze swojego pokoju. Udaj sie dalej na Północ po prawej stronie, za uwarzysz kolejne czerwone dzwi oznaczone „Segment Address No. 18.” te również są zamknięte, ale kolejne po prawej nieco dalej, prowadzą do pokoju Shion. W pokoju zabierz z biurka „Maintenance Data”. W pokoju możesz odpocząć podchodząc do łużka, oraz zrobić „save”. Gdy sprubujesz opuścić pokój dostaniesz kolejny e-mail. Następnie opuść pomieszczenie i udaj sie korytarzem na Połódnie, skręć i teraz na Zachód. Przejdź korytarzem z ławką do kolejnych drzwi. Teraz zobaczysz scenkę i w niej drzwi do kolejnego pomieszczenia. Po scence musisz porozmawiać ze wszystkimi osobami w pokoju, gdy to zrobisz udaj się do drzwi na Północnej ścianie, zobaczysz kolejną scenkę. Po wszystkim znajdziesz sie w kolejnym pomieszczeniu, ale teraz wróć z powrotem na Południe do pomieszczenia z którego wyszedłeś, podejdź mniej więcej na środek pomieszczenia otrzymasz kolejny e-mail. Po przeczytaniu e-maila można na niego odpowiedzieć „Reply” za pomocą kółka, zrób to wybierając pierwszą opcję: „I Will Help You.” Teraz wyjdź drzwiami na Północy, idź aż natrafisz na blokadę, porozmawiaj z gościem po lewej stojącym przy maszynie. Zgódź, się mu pomóc. „Meybe I should give it a try” Sterowanie jest bardzo proste wszystko za pomocą kwadratu. należy zniszczyć wszystkie kontenery. Gdy tego dokonasz otrzymasz w nagrodę „Drill Passport” i „Med Kit S”. Ta nagroda jest zawsze za wykonanie dobrej roboty w tej mini grze. Teraz udaj się na Północ otrzymasz kolejny e-mail, przeczytaj i podązaj dalej na Północ, w kolejnym pomieszczeniu wejdź do pierwszych drzwi po lewej i upewnij się ze zrobiłeś „save”. Wyjdź z pokoju, kolejne drzwi po lewej są zamknięte, sam sprawdź, teraz kilka kroków w górę i w lewo aż dotrzesz do pomieszczenia, gdzie siedzą ludzie, otrzymasz kolejny e mail. Na ten również możesz odpowiedzieć, „reply” zrób to wybierając pierwszą opcję „I Read Your Secret Email”, wysłałeś odpowiedź. Biegnij korytarzem dalej na Północ i przejdź przez dzwi na końcu. Jest tu człowiek który poprowadzi cię przez kolejny „TUTORIAL” odnośnie „Segment Address doors” czerwonych drzwi napotkanych wcześniej, oraz da ci „Segment File”. Sprawdź czerwone drzwi przy których stoisz a ujrzysz komunikat: „discover Segment Address No. 7”. Teraz kilka kroków na wschód, otrzymasz kolejny e mail. Jest w nim reklama kolejnej produkcji NAMCO. Nie musisz go czytać. Udaj się teraz na Północny-Zachód, znajdziesz tam dwóch mężczyzn porozmawiaj z nimi, czeka cię kolejna mini-gra. Gra, jest bardzo prosta, musisz nie dać się złapać i dobiec do pudełka które jest za mężczyznami, aby tego dokonać nie możesz biec w ich kierunku, uciekaj więc na Północ okrąż filar na środku w wracaj po nagrodę. Udało ci się „Med Kid”, jest twój. Stąd ruszaj na Północny-Zachód aż do pomieszczenia ze skrzynką, na razie nie ma do niej dostępu. Przejdź przez dzwi w pomieszczeniu, porozmawiaj z gościem w pomarańczowym uniformie, po prawej stronie, teraz masz możliwość coś kupić, kup chociaż jeden „Escape Pack”. W prawym górnym rogu hangaru, możesz pogadać z gościem i powalczyć z użyciem A.G.W.S dzięki temu, otrzymasz trochę cennego doświadczenia. Wyjdź z hangaru i udaj się na Wschód i przejdź drzwi w kolejnym pomieszczeniu kilka kroków w prawo i na dół.

Zobaczysz kolejne czerwone drzwi, „Segment Address No. 16.” sprawdź je. Teraz w prawo pierwsze drzwi, prowadzą do „save” zapisz grę, jest tu skrzynka, lecz nie, jesteś wstanie rozbić szyby, zignoruj ją. Wyjdź z pomieszczenia biegnij w prawo i dalej korytarzem dookoła, aż znajdziesz drzwi z pomarańczowego szkła. Wejdź do windy i udaj się na mostek. Czeka cię scenka po niej otrzymasz kolejny e-mali. Teraz z powrotem do windy, na dole powiedzą ci że w hangaże A.G.W.F czeka na ciebie paczka, udaj się tam, korzystając z dłuższej drogi, idź się na wschód biegnąc tą samą drogą którą tu dotarłeś. Biegnij po lewej stronie, doniczek z roślinami a otrzymasz kolejny e-mail, możesz teraz zainwestować 500G w badania nad Vectorami. Odpowiedz na e-mail udzielając drugiej odpowiedzi „I Will Invest in Vector.” Teraz biegnij do hangaru, A.G.W.S w Północno-Zachodniej części statku.

Po wejściu do hangaru, porozmawiaj z gościem siedzącym z lewej strony w zielonym uniformie, otrzymasz „M.W.S”. Dzięki temu masz dostęp do nowych broni z poziomu symulacji. wyjdź z hangaru, Shion powie, że jest zmęczona i powinna odpocząć w swoim pokoju. Prowadzą tam kilka dróg na najdłuższej  z nich możesz otrzymać e-mail, jeśli pobiegniesz do pokoju symulacji, nic ważnego, gdy dotrzesz do pokoju Shion, kolejna scenka po niej zrób „save” i odpocznij, znowu scenka. Teraz udaj się do góry i przejdź przez drzwi. W kolejnym pomieszczeniu naciśnij czerwony guzik po prawej stronie futryny. Zamkniesz drzwi, ochronią cię. Pobiegnij dalej, zobaczysz żółtego Gnosis, przed nim po prawej jest panel wciśnij guzik, włączysz monitor, biegnij dalej.

Za niebieskimi drzwiami jest, save koniecznie zapisz grę. Wyjdź z pomieszczenia i w lewo, tuż za rogiem czai się kolejny Gnosis. Gdy cię zauważy uciekaj z powrotem do pokoju z save. Podejdź do drzwi, kolejny przerywnik. Biegnij na zachód, w kolejnym pomieszczeniu, wyjdź po drabinie i wciśnij zielony guzik, otworzysz śluzę i pozbędziesz się Gnosis. Zejdź po drabinie, teraz w lewo i na dół, porozmawiaj ze znajomym gościem, po rozmowie biegnij so hangaru i porozmawiaj z gościem po prawej, da ci „Vaporizer Plug-in”, możesz nabyć kilka itemów. W górnej części hangaru, znajduje się dwie skrzynie i komputer teraz możesz je zniszczyć, „Escape Pack,” „Frame Repair A x2,”  „Fram Repair Z x2”. Wyjdź z hangaru, zobaczysz dwóch Gnosis i skrzynię której pilnują. podejdź do żółtej zapory po prawej, gdy prąd pokopie jednego z Gnosis podejdź do lewego dolnego rogu pomieszczenia, kolejny Gnosis zniszczy skrzynię blokującą przejście, gdy to zrobi pobiegnij szybko go góry i podejdź do kolejnej zapory, złapie się w pułapkę i droga wolna, otrzymasz „200G” z pudełka i „Veil x2” ze skrzyni.

Biegnij na zachód i do żołnierza, z którym wcześniej rozmawiałeś, nie miał szczęścia. Teraz na Północ, zniszcz wielkie pudło blokujące drogę do drabiny, wejdź po niej do góry, zniszcz dwie skrzynie, „200G,” „Revive DX.” Udaj sie na południe, rozwal blokujące drogę beczki. Teraz UWAGA! jeśli grałeś w mini gierkę z  łapaniem, to teraz czeka cię dokładnie to samo, z tą różnicą ze zginiesz jeśli dwójka Gnosis cię dopadnie. Na szczęście są wolniejsi, lecz obserwuj radar i kontroluj odległość bo jeśli obaj za tobą nie pobiegną to skończy się tym że zostaniesz otoczony.

Po pościgu Shion porozmawia z Sgt. Swaine dostaniesz od niego „Decoder 7.” Otwiera on czerwone drzwi, przejdź przez nie znajdziesz tam „Robot Part Right Arm.” Wyjdź z pomieszczenia możesz sprawdzić co dzieje się po prawej stronie. Nieopodal ciała Smitha po lewej zniszcz pojemnik na środku pomieszczenia znajdziesz „Bio Sphere”. Teraz na Południe kolejna scenka. Zobaczysz ciało przeszukaj je znajdziesz klucz „Crewman’s Key”, teraz możesz otworzyć niebieskie drzwi po lewej w środku znajdziesz skrzynię z „SMP53AG.” Nieopodal kolejne niebieskie drzwi, zrób save. Teraz dalej na południe, kolejna scenka a po niej…

 • Boss: Cyclops
 • HP: 560
 • EXP: 560
 • T. PTS: 30
 • E. PTS: 16
 • S. PTS: 24

Boss jest bardzo prosty o ile, wiedomo żeby, nie stosować ataków z trójkąta, powoduje to naładowanie Cyklopa, który odpowiada kontratakiem, na wszystkich. Ataki Shion również na niewiele się przydają, wiec jedyne co jej pozostaje to blokowanie i leczenie.

Po odzyskaniu kontroli nad Shion rozwal roślinkę i maszynę z napojami „Ether Pack” i „Med Kit” nieopodal rozwal beczkę i pokonaj wroga. Dalej kamera pokaże ci czerwony przycisk w biurze, możesz ominąć Gnosis. Wciśnij guzik, teraz na pułnoc, zrób save w pokoju Shion. Dalej jest dwoje Gnosis, żółta beczka spowalnie ruchy przeciwnika, oraz zwiększą się szansę na krytyczne uderzenie, znajdziesz tu „Bio sphere” po walce udaj się dalej przez południowe drzwi. Znajdziesz tu kolejnego Gnosis, żółtą beczkę oraz „Revive x2” na środku pomieszczenia. Udaj się na wschód do miejsca w którym włączyłeś monitor znajdziesz tam „Med Kit S” i „Ether Pack S.”

Idź dalej na północ aż do biura z save. Rozbij szybę i weź „Decoder 18” otwiera czerwone dzwi przed pokojem Shion, jednak nie wracaj tam teraz, będzie okazja wkrótce. Udaj się na Zachód, w kolejnym pomieszczeniu biegnij na południe, zobaczysz czerwoną beczkę, dalej na południu jest Gnosis, przyciągnij go i zniszcz beczkę. Dalej na Południe, zniszcz obiekt na środku pomieszczenia znajdziesz kolejną „Bio sphere”. Na Południu są dzwi przejdź przez nie. Biegnij korytarzem aż do następnych drzwi, po drodze zrób save. Koło dziury w moście, są cztery skrzynie w ostatniej znajdziesz „Stim.”

Wracaj z powrotem na północ aż do ciała Sgt. Swaine’a, po prawej jest kolejny Gnosis i zółta beczka, przejdź przez drzwi na Wschodniej ścianie teraz udaj się na Południe aż do pokoju Shion możesz odpocząć, wyjdź z pokoju, kilka kroków na południe zobaczysz czerwone drzwi, przejdź przez nie, znajdziesz skrzynię a w niej „Coat-Lightning.” Udaj się na południe, aż dojdziesz do żółtej beczki i kolejnego Gnosis, po lewej jest pojemnik z „Escape Pack.”

Dalej na południe po metalowym pomoscie, rozwal kontenery przy ścianach znajdziesz „Revive x3” pokonaj kolejnego Gnosis i ulecz się biegnij dalej czeka cię scenka a po niej…

 • Boss: Minotaur
 • HP: 920
 • EXP: 150
 • T. PTS: 42
 • E. PTS: 30
 • S. PTS: 12

Potyczka ta jest najtrudniejsza z dotychczasowych, na początek użyj A.G.W.S. Shion, są tu dwaj mniejsi niż boss wrogowie, zajmij się właśnie nimi, atakuj Kos-Mos jednym uderzeniem zostawiając sobie 2AP na następną okazję a potem atakuj jej R-Canon. Submashine gun A.G.W.S. Shion jest bardzo efektywny, atakuj nim bosa. A.G.W.S. może potrzebować leczenia, pod koniec walki,  Kos-Mos i „Med Kit S” załatwią sprawę.

Po walce scenka, możesz zapisać grę, witamy na Pleroma.

Pleroma

Po przerywnikach zrób save, teraz udaj się na Północny – Wschód znajdziesz dwie skrzynie beczkę „Scope” i „Ether Upgrade S x2.” Podejdź do góry i przejściem w prawo, w następnym pomieszczeniu, patrz na radar, by wiedzieć jak obejść strażników. Podłoga wydaje głośnie odgłosy gdy się po niej biegnie, przytrzymuj R2 żeby chodzić. Ostrożnie skieruj się na Wschód, do następnego pokoju. Tutaj ukryte są przedmioty, jeden w dolnym filarze zaraz przy wejściu, „Revive x2” za górnym filarem jest ściana a za nią ukryte przejście do skrzynki z „Snake Hunter.” i czerwonymi drzwiami nr.4. Na środku pomieszczenia jest posąg a w nim skrzynia z „Decoder 11.” Dalej na Wschód. Pokonaj dwóch strażników, musisz znaleźć klucz do celi. udaj się drugim wyjściem w dolnym lewym rogu pomieszczenia i zejdź po schodach, ze skrzyni w lewym górnym rogu, zabierz „Veil x2”, jest tam również żółta beczka. Biegnij na Południowy-Wschód i przejdź przez drzwi. W pomieszczeniu po lewej jest kilka skrzyń, ‚Med Kit S,’ ‚Bio Sphere,’ ‚Ether Pack S,’ ‚Revive’ i ‚100G.’  strażnik a przy wejściu żółta beczka. Biegnij na dół i przejdź przez drzwi po prawej. Pokonaj droid’a, nie przejmuj się laserami, w skrzyni znajdziesz „Master Kay.”

Wracaj do więzienia w pierwszej celi od lewej jest skrzynia a w niej „Speed Stim”, w kolejnej celi zrób save uwolnij MOMO włączy się alarm. Po scence MOMO powie że lepiej, jeśli biedzie za Ziggurat’em. Ustaw formację w menu „Battle Formation.” Zaatakuj A.G.W.S. koło przenośnika. W walce używaj MOMO do i jej techniki [ETHER] usypiającej pilota A.G.W.S. blokuj się Ziggurat’em aż do 6AP następnie odpalaj kombo, „Cyber Kick.” i w razie potrzeby lecz go drugą techniką MOMO. Po walce wyjdź po drabinie i w lewo, zobaczysz, że nie można tędy wrócić, teraz biegnij, do miejsca gdzie walczyłeś z droid’em na panelu z monitorami po prawej jest czerwony przycisk, użyj go i wyjdź przez otwarte dzwi na Południowym-Zachodzie zejdz po drabinie na dół, kolejna scenka. Biegnij cały czas na zachód gdy dobiegniesz, do mostu skierowanego na pułnoc, przejdż przez dzwi za mostem, w kolejnym pomieszczeniu jest skrzynia z „Ether Upgrade Z.” teraz wracaj skąd przyszedłeś, biegnij cały czas na zachód aż do kolejnej drabiny, mozesz przebiegać po rurach, po drodze znajdziesz jeszcze, „Ether Pack x2″, Ether Pack S”, „Revive”.

Wyjdź po drabinie na górę kolejna scenka i walka. Masz do pokonania trzy A.G.W.S. Walka ta jest podobna do poprzedniej, z tą różnicą, że po uśpieniu dwóch zielonych A.G.W.S. przez MOMO zajmujesz się tylko czerwonym po środku, MOMO leczysz i usypiasz,”Sheep Beam” Ziggy’m atakujesz, „Cyborg Kick” czerwonego jak tylko obudzi kolegę, „Why are you sleeping”, zadaje przy tym obrażenia około 200 HP kontroluj punkty etheru u MOMO, jeśli piloci zielonych A.G.W.S. śpią a czerwony blokuje tarczą to też się blokuj. Po walce rozwal wózek widłowy i weź „Bio sphere x2”, powyżej są skrzynie, „Med Kit S x8”, Udaj się drzwiami u góry dalej, dojdziesz do save’a, użyj Bio Sphere, jeśli masz mało HP&EP. Wyjdź północnymi drzwiami i idź w prawo do następnego pomieszczenia, teraz, skorzystaj z ukrytych wcześniej drzwi i wejdź po schodach, otwórz czerwone drzwi, w środku czeka na ciebie „Thief Ring” wracaj do save, zapisz grę, wyjdź przez północne razem udaj się n drzwi, tyma zachód, czeka cię scenka i…

 • Boss: Margulis
 • HP: 820
 • EXP: 2400
 • T. PTS: 58
 • E. PTS: 60
 • S. PTS: 26

Walka jest, trudna jeśli nie posiadasz item’u stim, podnosi on siłę psychicznych ataków o 25%. Taktyka identyczna jak podczas walki z A.G.W.S. Jeśli nie masz stim’a, powalcz troszkę by podnieść poziom postaci. Boss posiada 2 specjalne ataki, jeden opiera się o żywioł ognia, a drugi pioruna, zależnie od tego jakim atakiem specjalnym zaatakuje cię Margulis przed końcem walki, dostaniesz, „Red Ring”, lub „Purple Ring”. Atakuj Ziggim, tylko jeśli posiadasz sporo HP i AP6 „Cyborg Kick” możesz też użyć ether Ziggiego i podnieść obrone. MOMO lecz Ziggiego, i ustaw ją za nim w drugim rzędzie. Inaczej ataki bossa mogą przesunąć cię do drugiego rzędu, kontroluj ilość EP u MOMO, żeby nigdy ich nie brakowało. Jeśli masz HP około 150 blokuj się Ziggim i lecz MOMO. Jeśli, nie użyłeś stim’a walka będzie, długa, ale da się ją wygrać, jeśli użyłeś to na około 8LV możesz pokonać bossa odpalając  dwa „Cyber Kick.”

Teraz czeka cię kilka scenek i kolejny epizod… Elsa.

Elsa

Gdy odzyskasz, kontrole nad postacią biegnij na południowy- zachód, w kolejnym pomieszczeniu porozmawiaj z robotem przy ladzie, dostaniesz, „Card Passport”. Pozwala on na grę w trzecią mini gierkę. Wracaj z miejsca gdzie zacząłeś, udaj się na Północny – Zachód zejdź po schodkach dostaniesz e-mail, kilka kroków do góry kolejny e-mail z informacją o „Ether Pack S” pobierz załącznik z poczty, aby otrzymać itemy. Kilka kroków na dół i w lewo zobaczysz drzwi poniżej, przejdź przez nie w pomieszczeniu podejdź do okrągłego stołu, na środku, po prawej stronie jest czerwona kanapa użyj „kółka” a znajdziesz (niewidoczny) „Disarm Key.”

Opuść to pomieszczenie drzwiami na północy obejdź do okoła kolejną kwaterę i dojdź do północnego skrzyżowania, teraz w prawo, dojdziesz do save’a i sklepowego terminala. Wracaj na skrzyżowania i na południe, po lewej koło pierwszej kwatery jest winda zjedź nią na B1, kilka kroków w górę od wejścia jest przedmiot, zniszcz go a znajdziesz „Ether Pack.” Biegnij w prawo, dostaniesz kolejny e-mail. Dojdziesz do rozwidlenia dróg, na północ i południe, idź na północ, jest tu kilka skrzyń, ” ‚Ether Upgrade S x2’, ‚Med Kit x2.’ wyjdź z pomieszczenia i idź na południe. Na końcu ścieżki, po lewej zniszcz motelową ścianę, jest tam ukryte przejście, znajdziesz „Ether Upgrade A” i „50G.” Wracaj do głównego pomieszczenia, idź w prawo aż dojdziesz do schodów, poniżej są skrzynie a w nich „150G”, „200G.”  Teraz na zachód za drzwiami jest save.

Przejdź przez północne drzwi, w lewym górnym rogu, sa dwie metalowe obiekty, zniszcz je a odkryjesz „Segment Address No. 8.” Po prawej jest terminal, wciśnij guzik, otworzy się przejście po obu stronach. Po prawej jest „200G” po lewej na niższym poziomie znajdziesz, „’50G,’ a ‚Bio Sphere,’ ‚Spirit Pendant’,’Decoder 10.’ Wracaj na rozwidlenie. Udaj sie na północ i w lewo, zniszcz wszystko co można, a znajdziesz, „Bio Sphere,’ ‚Med Kit,’ ‚Ether Upgrade A x5.’ Wróć kawałek i tym razem udaj się na prawą stronę. Biegnij korytarzem, zignoruj pierwsze drzwi i biegnij dalej na zachód. Dojdziesz do dużego pomieszczenia, zniszcz wszystko po prawej i lewej stronie a otrzymasz: „‚150G,’ ‚100G,’ ‚Fiber  Suit,’ ‚Ether Upgrade S,’ and  Segment  Address No. 14.

Teraz wracaj z powrotem do pokoju z Save i Chaos’em. Opuść pokój, drzwiami na południu, zjedź windą niżej. Po lewej stronie hangaru znajdziesz ‚Ether Upgrade A x5.’ Porozmawiaj z robotem po środku, i kup coś dla swojego A.G.W.S. W lewym górnym rogu pomieszczenia, jest kolejna winda skorzystaj z niej i przejdź przez drzwi, kolejna scenka. Opuść pokój, twoim celem jest mostek, jednak zanim się tam udasz skieruj się do windy i biegnij na południe odnajdziesz Tony’ego, pomuż mu, odszukać mapę. Udaj się do robota w barze, gdzie wcześniej dostałeś Card Pasport. Wracaj więc tam drogą którą przyszedłeś. Gdy wyjedziesz windą na F1 przejdź przez drzwi na południu. W barze idź cały czas na południe aż dostaniesz e-mail, tym razem TEKKEN 4. Teraz udaj się na północ i wejdź do pierwszej kwatery na niższym poziomie. Dość dziwna aktywacja na otrzymanie kolejnego e-maila, ponieważ musisz przebiec prawą stroną pomieszczenia i wbiec od północno-wschodniej strony w kierunku stołu, inaczej nie otrzymasz e-maila. Wyjdź z kwatery i udaj się na północ, biegnąc cały czas w tym kierunku dotrzesz na mostek i scenka. Porozmawiaj z kapitanem, otrzymasz mapę której szukał Tony ‚Hazardous Area Map.’ Opuść mostek i biegnij w prawo do save, otrzymasz e-mail. Zainwestuj w „Venture Link” potrzebujesz „1000G.”  Jeśli tyle nie posiadasz, nie odpowiadaj teraz na e-meil. Skorzystaj z „EVS” wirtualnego symulatora, odwiedzonych lokacji, które aktywujesz z głównego MENU opcja „UMN” stojąc w miejscu save’a, zarób odpowiednią kwotę i wyślij odpowiedź „Reply.” Teraz wracaj do hangaru A.G.W.S. i porozmawiaj z Tony’m, dostaniesz ‚Med Kid DX.’

Pamiętasz duży hangar z czerwonymi drzwiami? Biegnij tam teraz. Wracaj tą samą drogą, ale w pokoju z save, biegnij na północ i w prawo potem korytarzem dalej aż do drzwi po zachodniej stronie. W hangarze idź na północ aż do samego końca, wciśnij przycisk, po przerywniku, biegnij na południe dostaniesz e-mail. Odpowiedz na niego wybierając: „Cargo Ship Seems Suspicious.” Wracaj na mostek, czeka cię scenka. Biegnij do save, potem do windy i na B1, wszystkie przedmioty w skrzyniach są znowu dostępne. Przy wyjściu z windy znajdziesz ‚Ether Pack’ podążaj dalej, aż do scenki. Teraz udaj się na północ, w pomieszczeniu zniszcz skrzynie, znajdziesz ‚Ether Pack,’ ‚Bio Sphere’ i ‚Escape pack.’ Zejdź po drabinie na dół, kolejna scenka, teraz biegnij na południe i wysadzaj przedmioty po obu stronach, dostaniesz ‚Antidote,’ ‚Skill Upgrade A x5,’ ‚Ether Upgrade A’ i ‚Ether Upgrade S.’ Na samym dole są jeszcze dwa pudła a w nich, ‚Ether Upgrade S’ i ‚Antidote.’ Wyjdź drzwiami na wschodzie, spotkasz resztę drużyny. Po przerywniku podążaj na południe aż do rozwidlenia dróg, w lewym górnym rogu znajdziesz, ‚Antidote,’ ‚Frame Repair A’ i ‚Skill Upgrade S.’

Teraz dalej na południe na skrzyżowaniu po prawej jest ‚Bio Sphere’ po lewej natomiast w pomieszczeniu poniżej, ‚Frame Repair A,’ ‚Med Kit S,’ ‚Ether Pack’ i ‚Antidote.’ Kieruj się na południe, aż do małego pomieszczenia i zapisz grę. Stąd udaj się wschodnim wejściem do pomieszczenia z elektryczną podłogą, idź powoli, trasą bez napięcia. Po drodze zbierz ze skrzyń, ‚Escape Pack,’ ‚Skill Upgrade A x2.’ Wyjdź po schodach, w skrzyni jest, ‚Med Kit S’ Zniszcz metalowe bariery na Zachodniej ścianie, ‚Escape Pack’, przejdź sekretnym przejściem, znajdziesz: ‚Ether Upgrade S’ ‚Escape Pack.’  Wracaj do pomieszczenia z save. Zapisz grę i udaj się na południe w hangarze skorzystaj z windy i biegnij do drzwi na południowej ścianie. Obejrzyj przerywnik. Biegnij teraz ścieżką po lewej, na południe, jeszcze, nie atakuj mecha, na południu jest skrzynia a w niej: ‚Coat-Beam.’

Nadszedł czas, atakuj…

 • Boss: Domo Carrier
 • HP: 1800
 • EXP: 4500
 • T. PTS: 80
 • E. PTS: 20
 • S. PTS: 40

Na początku walki Domo Carrier zapisuje sobie do pamięci jeden ze slotów widocznych w prawym dolnym rogu ekranu. I w każdej następnej turze, używa właśnie tego slotu aż, do końca walki. Posiada technikę o nazwie „Tremor P” jeśli połączy ją ze slotem, który podnosi obrażenia możesz mieć kłopoty…

Walka jest zasadniczo , prosta o ile wiemy, że Chaos i Shion mają swoje A.G.W.S. Oboje też mogą używać w walce W-ACT, musisz mieć dwie takie same bronie w lewej i prawej ręce zadaje on podwójne obrażenia i pobiera 6AP. Na początku walki użyj A.G.W.S. Shion i Chaosa trzecia postać u mnie KOS-MOS powinna tylko blokować i leczyć się itemami, gdy ataki bossa osłabną możesz rzucić eterem KOS-MOS, obniża uszkodzenia, wszystkie trzy postacie ustaw w tylnym rzędzie, A.G.W.S. tylko się blokuj i atakuj W-ACT na zmianę. KOS-MOS staraj się  przetrwać walkę, lecząc ją itemami po kilku atakach, będzie po kłopocie. Boss potrafi się leczyć dodając sobie jednorazowo 600HP, lecz jeśli ci się poszczęści, nawet nie zdąży.

Po walce znajdziesz się w jadalni, przejdź przez północne drzwi i wejdź do kwatery, zobaczysz scenkę. Gdy Shion powie, „maybe she should call it a day” wybierz:

„you haven’t finished the tour properly yet.”

Opuść kwaterę i biegnij, do windy na zachodzie, zjedź na B1. Biegnij teraz do małej sali z save, kolejna scenka. Przebiegnij w prawy górny róg pomieszczenia, dostaniesz e-mail. Właśnie zarobiłeś 4000G, a wcześniej zainwestowałeś tylko 1000G. Wyjściem na południu, scenka, opuść pomieszczenie i biegnij do windy w lewym górnym rogu hangaru. Wyjedz windą do góry i przejdź przez drzwi kolejna scenka. Wracaj tą samą drogą którą tu przyszedłeś, biegnij teraz do dużego hangaru, z czerwonymi drzwiami, kolejna scenka. Biegnij na północ, otrzymasz e-mail, zainwestuj w Vectory, odpowiedz „I Will Invest in Vector.” Biegnij z powrotem do save koło mostku, skorzystaj z EVS i przenieś się do lokacji „KOS-MOS Simulator.” Pierwsza lokacja w grze, teraz udaj sie do czerwonych drzwi nr. 10 za drzwiami znajdziesz, ‚Booster Pack x2.’ Opuść symulator i wracaj do kwatery obok jadalni, wyśpij się. Czeka cię długa scenka.

U-TIC Battleship

Po przerywniku czeka cię walka z czterema słabymi przeciwnikami, i kolejna scenka.

Kierujesz poczynaniami Jr. Zapisz grę w pobliskim save. w prawym górnym rogu jest przejście, udaj sie nim niżej po schodach, biegnij na południe i skręć w pierwsze drzwi po prawej, zniszcz pojemniki znajdziesz: ‚Ether Upgrade A x2,’ ‚Antidote,’ ‚Med Kit S’ i ‚Tech Upgrade A x2.’ Dojdź do rozwidlenia, przejdź kilka kroków do góry i wejdź do małego pomieszczenia po prawej. Zniszcz generator, odetniesz zasilanie lasera. Biegnij dalej odblokowanym przejściem, u góry po lewej stronie na jego końcu jest taki sam, niszcząc go odblokujesz górną ścieżkę. Na południu od tego miejsca po prawej znajdziesz kontener ze ‚Skill Upgrade A x2.’

Biegnij z powrotem do rozwidlenia, teraz do góry i w prawo jest tam terminal, naciśnij guzik i odblokuj przejście na południu. Biegnij tam, po drodze zaatakuje cię dwóch przeciwników, biegnij dalej korytarzem w pierwszym pokoju, jest ‚Frame Repair A x2.’ W drugim pokoju nieco dalej jest terminal wciśnij przycisk i otwórz wielkie drzwi w holu. Udaj się tam, i zniszcz wszystkie pojemniki wzdłuż południowej ściany, ‚Bio Sphere’ i ‚Cure-All.’

W pokoju na Południowym – Zachodzie jest save. zapisz grę.

W pomieszczeniu na wschodzie zniszcz doniczki, ‚Skill Upgrade A x2’, ‚Tech Upgrade A x2.’ Przejdź w prawo i zniszcz, pierwszy panel zabezpieczający drzwi, biegnij dalej i zniszcz kolejny, teraz przejdź górnymi drzwiami po prawej. Pokonaj atakującego cię przeciwnika, u góry po prawej zniszcz pojemnik, ‚Skill Upgrade A.’ Odkryłeś właśnie czerwone drzwi nr. 11 powinieneś mnieć „Decoder 11,” więc zabierz ze środka „Coat-Ice.” Kieruj się na południe zniszcz pojemnik i zabierz ‚Ether Upgrade A.’ Pokonaj wrogów, przebiegnij przez dwoje drzwi na zachód w pomieszczeniu naciśnij guzik otwierający drzwi nr. 5. Biegnij na południe po prawej znajdziesz ‚Cure-All.’

Zejdź po schodach po lewej sprawdź doki po prawej jest terminal zniszcz go. Wysadź co się da a znajdziesz ‚Frame Repair A, ‚Skill Upgrade A,x2’ ‚Ether Upgrade S’, Na koniec pojawią się strażnicy otwórz skrzynie z  ‚Tech Upgrade Z.’ Udaj się na południe i wejdź do pokoju po prawej i wysadź skrzynie znajdziesz ‚U-TIC Card.’

Dalej na południe w pokoju po lewej znajdziesz ‚Card No. 3.’ Wróć do pomieszczenia na północy z zabezpieczonymi alarmem i panelem. Sprawdź drzwi na wschodniej ścianie pomieszczenia i użyj ‚U-TIC Card’ aby przejść. Otwórz skrzynie i zabierz ‚Decoder 16.’ opuść pokuj i wracaj na zachód. przy wielkich drzwiach nr.3 jest mały pokój z komputerem. w pokoju sprawdź zielony slot na kartę i wciśnij czerwony guzik. wejdź do „niższego” pokoju po lewej i zapisz grę. Podążaj na północ. Dalej w hali przejdź przez duże drzwi i obejrzyj scenkę. Teraz sprawdź terminal na środku.

 • Boss: Ambix
 • HP: 1200
 • EXP: 1800
 • T. PTS: 62
 • E. PTS: 16
 • S. PTS: 50

Na początku walki użyj Jr. jego A.G.W.S. Walka jak poprzednie. Jr. powinien atakować w każdej turze, potem W-ACT w trzeciej turze Mery używaj bloku i atakuj W-ACT’em, na przemian.

Po wszystkim akcja przeniesie się do kolejnej lokacji Dock Colony.

Dock Colony

Zaraz po tym jak ruszysz na południe dostaniesz e-mail. Biegnij do windy i zjedź na B1F. Parę kroków dalej na rozwidleniu skręć na południe a potem w prawo i biegnij cały czas korytarzem aż do małego pomieszczenia z save na B2F, czeka tam na ciebie Ziggy, porozmawiaj z nim. Kiedy przyłączy się do drużyny, udaj się z powrotem pierwsze piętro, 1F po wyjściu z windy biegnij na Północ i na rozwidleniu skręć w lewo i przejdź przez drzwi z napisem ELSA.

Po krótkiej scence biegnij cały czas w lewo aż do kobiety w brązowym ubraniu. Porozmawiaj z nią kilka razy aż nie bedzie miała do powiedzenia nic nowego. Przejdź przez drzwi obok kobiety prowadzące do DOCK-CLINIC. Jest tu kilka pomieszczeń porozmawiaj ze wszystkimi i dowiedź się jak najwięcej na temat małej dziewczynki.

Opuść klinikę i udaj się do sklepu tuż obok na małe zakupy, możesz nabyć wspaniałą broń. W rogu po lewej są schody zejdź niżej i zniszcz wszystkie pojemniki w pomieszczeniu, odkryjesz przejście do czerwonych drzwi ‚Segment Adress no.2.’ Opuść sklep i ruszaj na Południe. Po króciutkim przerywniku wracaj do kliniki i przebiegnij pomiędzy dwoma ławkami w pierwszym pomieszczeniu dostaniesz e-mail.

Wyjdź z kliniki i biegnij dalej na Południe, kolejna scenka. Po przerywnikach przejdź w kierunku prawych drzwi dostaniesz e-mail z informacją że do symulatora została dodana nowa lokacja. Zapisz grę, i koniecznie przejdź przez dzwi na Północnej ścianie. biegnij musisz dostać się tą drogą na pierwsze piętro biegnij wiec na północ i w głąb korytarzem aż do pomieszczenia z drabiną wyjdź wyżej, gdy będziesz koło windy otrzymasz kolejny e-mail, nie zapomnij pobrać załącznika.

Właśnie otrzymałeś F-BSHOT, nową broń dla KOS-MOS.

Wróć na pierwsze piętro i zapisz grę. Biegnij na mostek i porozmawiaj z kapitanem Metthews’em, powiedz, że jesteś gotów do odlotu.

Cathedral Ship

Po przerywnikach zapisz grę. Zacznij od zniszczenia wszystkiego na około, znajdziesz ‚Antidote’ and ‚Nightwalker.’ Przedmiot ten chroni przed statusem sleep i może się tu przydać warto też korzystając z EXTRACT z menu i przydzielić umiejętność innym postaciom ze składu. Udaj się korytarzem do góry i na Północny-Zachód, zobaczysz dwa kamienie ‚Bio Sphere.’ Wróć na skrzyżowanie i udaj się na Północny-Wschód, idź dalej na Północ, kolejna scenka. Idź dalej do góry, zniszcz wszystkie obiekty znajdziesz, ‚Neuro Stim.’

Teraz na Wschód wzdłuż szlaku, kiedy dojdziesz do skrzyżowania zobaczysz skrzynkę powyżej, udaj się więc do czerwonego znaku z czymś w rodzaju ryby, zrób przejście i sprawdź skrzynię, „Coat-Fire.’ Wróć na skrzyżowanie i na Południe. Kiedy dojdziesz do budowli zniszcz drzwi i wejdź po drabinie na górę, znajdziesz kilka obiektów do zniszczenia a w nich ‚Revive,’ ‚Cure-All,’ ‚Revive DX.’ Wróć na dół po drabinie i udaj się na Południe, zniszcz wielką skrzynie, i otwierając sobie drogę do windy.

Wróć do wejścia na ten teren i skieruj się na Północny trakt zaprowadzi cię on do windy. Zjedź na dół i idź na południe, aż do następnej lokacji. Podążaj szlakiem aż dotrzesz do schodów, na szczycie znajdziesz kontener tuż na przeciw ciebie. Wejdź do MENU i upewnij się, że MOMO jest w składzie, w CHARACTER MENU zaznacz kursorem MOMO i wciśnij kwadrat, co uczyni z niej lidera drużyny. Teraz podejdź MOMO do błyszczącego punktu na kontenerze i sprawdź go, otrzymasz nowe techniki dla MOMO.

Teraz możesz już wybrać dowolny skład i lidera. Zniszcz kawałek złomu po prawej stronie, opuść most i wracaj na dół po schodach. Idź przez zerwany most na Wschód, na jego końcu jest strasznie trudny przeciwnik, to nie jest boss, ale potrafi za jednym razem zabrać ponad 200HP. Atakuj go Ether’em na który jest podatny, warto też obniżyć mu statystyki, używając Etheru KOS-MOS. Uwaga przeciwnik absorbuje ogień.

Otwórz skrzynię i z zabierz ‚Tuned Circuit.’ Skieruj swe kroki na Zachód i niższą ścieżką przejdź do kolejnych schodów, wyjdź po nich na górę i idź w prawo. Zniszcz kamienie, ‚Med Kit s’ i ‚Ether Kit S.’ W następnej lokacji idź na Północ aż dotrzesz do sklepowego terminala i save’a, zapisz grę.

Kieruj się na Północ w głąb budynku, zniszcz obiekty blokujące drogę i zabierz „Frame Repair A’, „Skill Upgrade A x2.’ Będziesz musiał walczyć bo na twojej drodze pojawił się kolejny z mini boss’ów. Po walce wyjdź po schodach i walcz z roślinnym wrogiem który stoi za rozbitą szybą. Otrzymasz ‚Decoder 15,’ kilka kroków wyżej znajdziesz ‚Flower Seed.’ Wyjdź z za szyby i udaj się na Północny-Zachód podążaj szlakiem do okoła pomieszczenia, aż dotrzesz do drzwi na południu. Za drzwiami zauważysz windę. Zjedź niżej i wejdź do pomieszczenia na północy. Są tu dwaj jednorodzy wrogowie, nie tylko są silniejsi od normalnych przeciwników ale posiadają też zdolność Revive i wskrzeszają poległych. Upewnij się wiec że wykończysz jednocześnie wszystkich wrogów z pierwszego rzędu, tylko wtedy jednorożec nie wskrzesi nikogo. Zniszcz wszystko co można a znajdziesz, ‚Med Kit DX,’ ‚100G,’ ‚Skill Upgrade A,’ ‚Skill Upgrade A x5,’ ‚Tech Upgrade A x2,’ ‚Cure-All,’ ‚Ether Upgrade A x2,’ ‚Ether Pack S,’ ‚200G,’ ‚Cure-All,’ ‚Bio Sphere,’ ‚500G,’ ‚Skill Upgrade A x2,’ ‚Med Kit MAX,’ i kolejne czerwone drzwi, Segment Address No. 13.

Wracaj windą na górę i biegnij na Południe. Kiedy zejdziesz po zboczu góry biegnij na Zachód, rozbij kamienie i zabierz ‚Cure-All’ i ‚500G.’ NIE idź na Północ, tylko dalej na Zachód, zniszcz drzwi w pobliskiej budowli a znajdziesz, ‚Rejuvenator.’ Teraz udaj się na Południe aż do skrzyżowania a potem na Zachód, jest tu kolejny z mini boss’ów, chroniący skrzynki z ‚Decoder 9.’ Teraz idź na Wschodnią stronę w skrzyni jest ‚Clock Shield.’ Troszkę niżej jest kolejna skrzynia z ‚Revive.’ Wracaj do miejsca gdzie zniszczyłeś kamienie i biegnij na Północ, obejrzyj scenkę. Wejdź do wielkiego budynku na przeciw ciebie. W tym pokoju wysadź wszystko znajdziesz ‚Revive,’ ‚Frame Repair A x2.’ Wewnątrz statuy pirata w lewym górnym rogu jest skrzynia z ‚Ether Pack MAX.’

W następnym pokoju znajdziesz wielkie laboratorium z save po lewej. Wyżej po środku pomieszczenia jest winda i dwa terminale, po obu stronach. Zniszcz je by zlikwidować  pomarańczowe blokady. Przejdź do drzwi po lewej stronie i biegnij do góry ścieżką obok kabin do końca pomieszczenia. W doniczce po lewej jest ‚Frame Repair Z’. Sprawdź Południowo-Wschodnią kabinę znajdziesz ‚Magical Hat.’
Udaj się w prawy górny róg pokoju, wyjdź po schodach na Południe i przejdź przez drzwi. Na tej drodze jest czerwony guzik upewnij się ze go wcisnąłeś, są tu również dwa terminale do zniszczenia dokładnie takie jak poprzednio. Stąd nie dostaniesz się jednak do terminala po drugiej stronie, wracaj wiec z powrotem do pomieszczenia z kabinami i udaj się do schodów po lewej stronie i dalej aż do terminala z drógiej strony windy.

Zniszcz go i cofnij się kilka kroków do drabiny, wyjdź na górę. Ponownie zniszcz dwa terminale i monitor przejdź przez ukryte wcześniej drzwi, idź dalej do kolejnych czerwonych drzwi, w środku znajdziesz skrzynię a w niej ‚Robot Part Left Arm.’ Teraz wracaj do save na dole i zapisz grę.

Zjedź windą na dół, w tym pomieszczeniu przejdź po okręgu zgodnie z ruchem wskazówek zegara, trzymając wciśnięty R2 podążaj powoli za jaszczurami. Na godzinie dziewiątej jest obiekt wysadź go i zabierz ‚Vail.’ Skieruj swoje kroki na Południe.

Dojdziesz do wielkiej windy na środku. Zjedź niżej i na terminalu wciśnij przycisk. Przejdź przez drzwi i obejrzyj scenkę, po niej czeka…

 • Boss: Gargoile
 • HP: 3600
 • EXP: 7400
 • T. PTS: 140
 • E. PTS: 120
 • S. PTS: 60

To pierwsza naprawdę trudna walka w grze, wyposaż postacie w zdolności chroniące przed statusem LOST którego używa boss. Ma on dwóch pomocników których powinieneś wykończyć w pierwszej kolejności, po stracie jednego z nich boss rośnie w siłę.

Warto obniżyć mu statystyki Etherem KOS-MOS. Lecz gdy zostanie sam walka bedzie dużo łatwiejsza. Zadbaj o to by wszyscy w drużynie mieli umiejętność Medica All. Warto też użyć nowej techniki MOMO do kradzieży ‚Comander Crest.’

Gdy zabijesz pomocników użyj A.G.W.S. Shion i blokuj do 6AP potem skorzystaj z W-ACT pozostałymi dwoma postaciami lecz się i atakuj na zmianę, specjalnymi technikami z 6AP.

Po zakończonej walce obejrzyj scenkę, witamy na… Durandal.

Durandal

Zacznij od skierowania kroków na Zachód dostaniesz email, Cathedral Ship jest teraz dostępny w symulatorze (EVS). Opuść ten teren zaowocuje to kolejnym email’em od twoich inwestorów. Ściągnij załącznik, który w nim przeszedł. Wejdź do pobliskiego wagonika, zapomnij o mostku i udaj się do „Residental Area.” Wejdź do środka i udaj się na Północ, niszcząc obiekty na prawej ścianie, otrzymasz ‚Buster Pack’ i ‚Buster Pack.’ Skręć w prawo na skrzyżowaniu i wejdź do pokoju. Nieopodal jest save i na wschodzie skrzynka z ‚Casino Passport’ który daje możliwośc gry w czwartą i ostatnią już mini gierkę w Xenosaga.

Przejdź pzez drzwi i idź do górnej części hali, wysadź niebieski automat z napojami po lewej ‚Med Kit DX.’ Skręć w prawo na skrzyżowaniu i wejdź do pokoju jest tu sklepowy terminal i szafa w której znajdziesz ‚Med Kit DX.’ Jeśli zamierzasz zrobić małe zakupy, pamiętaj żeby zachować sobie 6000 G na kolejne inwestycje przez email. Wyjdź z pokoju i udaj się na Zachód. Wysadź wszystko w małej poczekalni znajdziesz ‚Ether Pack S’ i ‚Ether Upgrade A x2.’

Wracaj na skrzyżowanie a stamtąd na Południe, chwilkę później na Zachód. W pokoju na końcu tej hali znajdziesz, ‚Med Kit S’ i ‚Ether Upgrade A x2.’ Opuść Residental Area i udaj się kolejką do hangaru. Zmierzaj na Wschód do wielkich drzwi zostaniesz automatycznie połączony ze swoją skrzynką email. Otrzymasz F-BSHOT dla KOS-MOS. Odpowiedź na e-mial „I  Will Invest   in   Shijima,” inny mądry wybór to „Alkimia.” Zapisz grę, nie zostało tu nic więcej do zrobienia, wracaj więc do kolejki i jako cel wybierz PARK. Wyjedź do góry po ruchomych schodach, przejdź przez którekolwiek drzwi, kolejna scenka.

Porozmawiaj z osobami z drużyny i przygotuj się do opuszczenia parku. Zanim wyjdziesz z pomieszczenia dostaniesz email. To nagroda za inwestycje w Shinma, wynosi teraz 72000 G, nie wydaj wszystkiego. Na zewnątrz parku otrzymasz kolejny email. Ściągnij dołączony do niego załącznik, Code Disarm  Key Support  Plug-in. Czas wracać do swojego pokoju w Residental Area, udaj się tam kolejką, po drodze do pokoju dostaniesz kolejny email z jeszcze jedną reklamą gry NAMCO. Wewnątrz budynku udaj się w lewo na pierwszym rozwidleniu od wejscia i idź aż do drzwi na końcu. Wejdź do pokoju i podejdź do łóżka, wypocznij i obejrzyj scenkę.

Gdy nadejdzie ranek, udaj się kolejką do DOCK’ów. Tutaj wyjdź w górę po schodach, porozmawiaj z Jr. i przyłącz go do dróżyny. Jest tu malutki QUEST i nie trwa zbyt długo. Wracaj więc na dół po schodach i niższym przejściem udaj się na ELSA’ę. Porozmawiaj na mostku z kapitanem Metthews’em i poproś go by zabrał cię z powrotem do Dock Colony. W sklepie „TALK TO ME” porozmawiaj z małym chłopcem o imieniu Tom, porozmawiaj kilka razy. Możesz kupić tu również kompletnego A.G.W.S za jedyne 50000 G. Wyjdź ze sklepu, odwiedź „Dock Clinic,” tuż obok i porozmawiaj z małą dziewczynką, zobaczysz scenkę w której podarujesz jej Flover Seed, znaleziony wcześniej na Cathedral Ship.

To już wszystko, wracaj i porozmawiaj z kapitanem Methews’em stojącym obok wejścia na ELSA’ę. Leć na Durandal. W dokach wejdź po ruchomych schodach do góry w miejsce, gdzie wcześniej przyłączyłeś Jr. do drużyny i przejdź przez furtkę po prawej.

Wejdź do statku transportowego i leć do… Kukai Foundation.

Kukai Foundation

Zaraz po przerywniku dostaniesz email. Przeczytaj go i odpowiedz „Durandal.”
Opuść teren plaży i obejrzyj scenkę, znajdziesz się na krańcach miasta. Na południu jest A.G.W.S. sklep z częściami. To twój pierwszy cel udaj się tam. W sklepie po prawej stronie od wejścia jest automat do gry. Zasady gry są bardzo proste, musiasz odpowiedzieć prawidłowo na kilka łatwiutkich pytań. Pewnie znacie odpowiedzi, jeśli jednak, nie jesteście pewni oto one:

 1. Talk to Me,
 2. Professor,
 3. Smelly-looking purple t-shirt,
 4. Holgar (na samym dole na liście),
 5. Luty.

Za ukończenie gry, w nagrodę otrzymasz, ‚PM Card C.’ Sprawdź sklepik i udaj się schodami po lewej na niższy poziom. Po przerywniku, wróć po schodach do sklepu i zejdź z powrotem do laboratorium Profesora. Teraz musisz, posprzątać. Biegnij do okoła i niszcz wszystko co tylko się da. Kiedy skończysz porozmawiaj z nim.

Daj Profesorowi dwie części robota ‚Left Arm’ i ‚Right Arm.’ Profesor przerobi je na ‚Throni Blade’ nowy ether atak dla Shion. Opuść sklep i udaj się do ‚City Sector 26 & 27’ w centrum miasta. Pierwszy budynek tutaj to bar o nazwie „IRONMAN.” zanim do niego wejdziesz przekręć malutką korbkę po lewej stronie obok wejścia do baru, wysuniesz zadaszenie. Wejdź do środka i porozmawiaj z kobietą siedzącą przy stoliku w lewym – dolnym rogu pomieszczenia. Kobieta płacze bo zgubiła cenny dla niej pierścionek. Po rozmowie wracaj na ulicę, biegnąc w lewo dojdziesz do hotelu zwanego „Our Treasure.” Wejdź do środka i zapisz grę.

Wyjdź z hotelu i idź na Zachód, są tu schody na przeciwko ciebie, wyjdź na poziom wyżej do otwartych drzwi warsztatu. W środku, zniszcz obiekty w pokoju a znajdziesz ‚Escape Pack,’ i ‚Tech Upgrade A.’ Bądź bardzo ostrożny, w niebieskich kontenerach z czerwonym paskiem jest ukryta purpurowa zabawka, którą możesz przez przypadek zniszczyć, a nie powinieneś. Porozmawiaj z nią i poproś by opowiedziała ci historię o specjalnym ekwipunku w parku na Durandal, (opcja GREAT STORY). Wyjdź wyżej po schodach i przejdź przez drzwi na Zachodzie. Przejdź przez taras. W kolejnym pomieszczeniu zejdź po schodach i zniszcz trzy wielkie szafy a otrzymasz ‚Ether Upgrade S x2’  ‚1200G,’  i odkryjesz kolejne czerwone drzwi Segment  Address No. 3. W pokoju poniżej są małe i wielkie schody wejdź po małych i sprawdź suszarkę do ubrań, znajdziesz w niej ‚PM Card B.’ Na szczycie wielkich schodów sprawdź ładny biały kostium wiszący na ścianie, należy on do kobiety spotkanej w Dock Colony, która opowiedziała o ‚Fisch Detector’ w kieszeni ubrania. Wyjdź drzwiami na Południowym-Zachodzie, biegnij kawałek w prawo, na rozwidleniu na Północ i do okoła budynku, aż na drugą stronę.

Zejdź niżej po drabinie i wciśnij czerwony guzik opuszczając drabinę jeszcze niżej. Zejdź po niej i biegnij cały czas na Wschód do momentu aż otrzymasz kolejny e-mai od tej dziwacznej zabawki. Wracaj na plażę, ze swoim ‚Fisch Detector,’ gdy wejdziesz do wody użyj go a na radarze pojawią się ryby, sprawdź każdą a znajdziesz ‚Med Kit,’ ‚Speed Stim,’ i ‚Engagement Ring.’

Udaj się teraz do City Sector 26 & 27 i biegnij do baru „IRONMAN,” i oddaj pierścionek płaczącej kobiecie, w zamian otrzymasz od niej ‚Decoder 8.’ Idź do pobliskiego hotelu, KONIECZNIE WYPOCZNIJ, (krótka scenka) i zapisz grę. To dobry moment by skorzystać z symulatora (EVS) i przenieść się na Woglinde, i użyć ‚Decoder 16’ na czerwonych drzwiach na Północy najbliżej oszklonego biura gdzie na początku gry była w nim szklana szyba chroniąca dostępu do skrzyni i save. Za drzwiami znajdziesz skrzynię z ‚Stim DX.’ Wracaj do Kukai Fundation, opuść City Sector 26 & 27 i udaj się na Lanch Pad we wschodniej części miasta a z stamtąd statkiem wracaj na Durandal’a, wejdź do kolejki i jedź do PARK’u.

Po prawej stronie w środkowej części parku znajdziesz błyszczący w trawie ‚Decoder 1,’ jest to właśnie purpurowy robak z opowieści. Wracaj kolejką do DOCK’ów i na pokład ELSA. Zapisz grę i porozmawiaj z Allen’em stojącym nieopodal. Czeka cię bardzo długa scenka…

Durandal

Rozpoczęła się walka pomiędzy strażnikami a Chaosem, Nawet jeśli nie grałeś nim wcześniej, walka nie stanowi problemu, naciskaj kwadrat a szybko zakończysz potyczkę. Idź do drzwi w prawym dolnym rogu pomieszczenia, obejrzyj scenkę.

Na Północnym-Wschodzie wejdź do pokoju w skrzyni znajdziesz ‚Equip Item.’ Oznacza to że właśnie odzyskałeś cały ekwipunek. Ustaw sobie drużynę, możesz również coś kupić. Opuść pokój i udaj się drogą na Południe w dół hali a następnie przejdź przez drzwi na Wschodzie. Jest tu kilku strażników, kieruj się na Południowy-Zachód aż do drzwi na końcu. W pokoju po lewej jest szafa a w niej skrzynka z ‚Armory Key.’

Wracaj na korytarz i biegnij na daleki Wschód. Weź kolejkę i ustaw Hangar jako swój cel. Po wyjściu z kolejki pokonaj strażnika i użyj ‚Armory Key’ do otwarcia drzwi w malutkim szklanym pomieszczeniu pełnym skrzyń, znajdziesz w nich ”Frame Repair Z,’ ‚MSS540’ i ‚Decoder 5.’

Wracaj do kolejki i tym razem udaj się do DOCK’ów. Porozmawiaj z dwoma strażnikami stojącymi przy wejściu na „ELSA”ę i podejdź do wejścia na statek. Nie możesz tedy jednak przejść, pokonaj więc niebieskiego mecha w dolnej części pomieszczenia tuż obok kolejki, otworzy ci to drogę do sekretnego wejścia na statek. Wskocz na dziób statku i zjedź windą na dół. Teraz musisz udać się do laboratorium, wejście do laboratorium znajduję się w hangarze A.G.W.S. biegnij więc do hangaru i wjedź do góry windą z jego lewej strony.

Przejdź przez drzwi i obejrzyj scenkę.

Encephalon

Gdy zaczniesz masz kontrolę nad Jr. zapisz grę i udaj się na Wschód, uważaj na reflektory, jeśli cie zobaczą automatycznie zacznie się walka. Miej to na uwadze również wtedy gdy coś wysadzasz, bo również momentalnie cię namierzą. Zaraz za pierwszym światłem udaj się na Południe, jest tu skrzynka z ‚Coat-Sword.’ Wracaj do góry i w prawo, Zniszcz wszystkie beczki a otrzymasz ‚Ruby Helmet,’ ‚Med Kit DX x5’ i ‚Bio Sphere x5.’ Biegnij na Południe trzymając się prawej strony i obejrzyj scenkę. Odzyskasz kontrole nad Shion i jej drużyną. Idź na Zachód i wysadź cylindryczny pojemnik jest w nim ‚Defense Shield.’

Biegnij na Północ do następnego pomieszczenia, nie możesz teraz przejść przez dzwi ale zapisz grę w save po prawej. Biegnij dalej wzdłuż sciężki z pomnikami wysadzaj je a znajdziesz, ‚Ether Pack S x5,’ ‚Blade Soul,”Bio Sphere x3,’ ‚Revive x5,’ i ‚Rejuvenator.’ Jedna statuła, przypomina niebieskiego Gnosis, bądź ostrożny poniewarz to jest Gnosis. Biegnij cały czas ścieżką, na dole schodów jest zabawka królika, sprawdź ją i biegnij na Południe aż do kolejnego pomieszczenia. Idź na Południe przejdź pomiędzy czterema słupkami i biegnij na Północ przejdź na drogę poniżej i podążaj nią aż do południowej części jest tam mała wnęka pokonaj przeciwnika i ze skrzynki zabierz ‚PM Card E.’

Udaj się dalej na Południowy-Zachód zignoruj kanał i porozmawiaj z osobą nieopodal, przełączy cię na walkę. Aby ją wygrać musisz leczyć wroga, użyj ‚Med kit DX.’  Zniszcz obiekt obok ciebie odsłonisz kolejny kanał. Zejdź na dół do kanału i biegnij do schodów po lewej na górze wciśnij czerwony guzik i zejdź niżej po schodach, pokonaj wielkiego Gnosis i zniszcz obiekt którego bronił, kolejne czerwone drzwi Segment Address No. 5. Powinieneś już mieć dekoder wiec przejdź przez drzwi i ze skrzyni zabierz ‚Double Buster,’ to bardzo ekstremalny ekwipunek. Opuść pomieszczenie wyjdź po najbliższych schodach w górę i wciśnij czerwony guzik. Idź przez otwartą bramkę do kolejnej po prawej stronie, zniszcz niebieski panel i ze skrzyni zabierz ‚Guard Cleaner.’ Wracaj teraz całą drogę z powrotem aż do wyjścia z kanału. Gdy bedziesz na powierzchni przejdź kilka kroków na Południe i zejdź do kolejnego kanału. Biegnij przez mostek na Południe i zniszcz stertę złomu po lewej znajdziesz ‚Ether Pack S x5.’

Wracaj z powrotem na mostek i biegnij dalej na Wschód, musisz pokonać wroga blokującego drogę do przycisku na ścianie. Wciśnij go i biegnij na Południe a potem w około na Północ aż do samego końca. Odzyskasz kontrolę nad Jr. Idź na Zachód i wejdź do płonącego budynku przez otwarte drzwi, kilka kroków wyżej jest skrzynka z ‚Rejuvenator.’ Wyjdź z pomieszczenia i biegnij na Południe i w lewo aż do schodów, zejdź niżej i biegnij aż do save. Stąd biegnij na Północ i w prawo przez kolejną furtkę (nad tą którą tu przyszedłeś). Zanim przejdziesz przez drzwi na Północnej ścianie zniszcz obiekt po ich lewej stronie a otrzymasz ‚Bio Sphere x2.’

Wyceluj w szybę obok i biegnij do czerwonych drzwi Segment Address No. 15, korzystając z drzwi po prawej. Użyj dekodera i ze skrzyni zabierz ‚Angel Ring.’ Wracaj do save zapisz grę i biegnij na Północ. Zejdź po schodach z cylindrycznym niebieskim zadaszeniem i zniszcz ławkę na samym dole przy schodach, otrzymasz ‚Veil.’ Biednij w prawo i na dół, zejdź po schodkach niżej na trasę kolejki i zniszcz obiekt po prawej stronie dostaniesz ‚Neuro Stim x5.’

Raz jeszcze wracaj do save na piętrze. Zapisz grę i zejdź schodami po lewej na dole zniszcz ławkę na przeciw a zaatakuje cię Kobold. Po walce przejdź parę kroków w lewo i zrób sobie przejście na trasę kolejki. Po lewej stronie tuż obok schodków na tory jest metalowa rampa przejdź po niej na górę metra a z tamtąd na drugą stronę i do maszyny z napojami, zniszcz ją a otrzymasz ‚Red Topaz.’ Wracaj z powrotem na tory i biegnij cały czas na Wschód. W kolejnej lokacji biegnij w prawo aż do gruzowiska, zejdź nieco niżej i w prawo, wejdź do kolejki biegnij w prawo i zejdź po rampie niżej teraz udaj dalej na Północ aż do drabiny i wejdź na górę. Po lewej sronie na tym szlaku jest obiekt do zniszczenia odkryjesz przejście do skrzynki, lecz nie idź tam teraz. Zejdź z powrotem w pociągu biegnij w lewo i wysadź drzwi otrzymasz ‚Ether Pack S.’

Zaraz po tym opuść pociąg niższym wyjściem i na Północny-Zachód wzdłuż przewróconego wagonu na jego końcu znajdziesz skrzynię z ‚Venom Block.’ Wracaj do kolejki i przejdź w lewo przez drzwi które przed chwilką wysadziłeś.

Idź do góry i zejdź po rampie z prawej strony. Udaj się stąd na Północ i przejdź po wodzie do przejścia po prawej stronie. Znajdziesz się w pomieszczeniu w którym już wcześniej byłeś inną drużyną.

Biegnij wzdłuż szlaku i pokonuj wrogów jest tu obiekt do zniszczenia znajdziesz w nim ‚Frame Repair A x4.’ Kilka kroków wyżej po lewej jest drabina, wejdź po niej i przejdź przez drzwi które wcześniej otworzyła Shion. Zabierz ze skrzyni ‚Decoder 12.’

Zejdź z powrotem na dół i udaj się kilka kroków na Wschód, zobaczysz bardzo wysoką drabinę wyjdź po niej do góry i obejrzyj scenkę. Kolejna zmiana drużyny, już jako Shion zapisz grę. Idąc szlakiem dojdziesz do czerwonego potwora jest obok niego kamień, który można zniszczyć, blokuje on bowiem dostęp do niewidocznego przejścia na Południu.

Zniszcz kamień i w miejscu gdzie był idź na Południe, podziemnym tunelem dojdziesz do skrzynki z ‚PM Card D.’ Wracaj i podążaj cały czas na Wschód aż do kolejnej lokacji. Zobaczysz tego samego królika którego zawsze widzisz korzystając z U.M.N. Teraz droga jest prosta.

Skieruj się przez kamienny most potem przez po powalonym konarze. Po lewej blisko Kobolda jest malutkie drzewko które możesz wysadzić, zrób to a strzel w skałę za nim odkrywając sobie przejście do zalanej wodą przestrzeni.

Podążaj po wodzie do okoła niszcząc wszystkie blokujące drogę ściany, lecz uważaj na niewidzialnych Gnosis. Wysadź kamienny słup i zabierz ze skrzyni ‚Blue Topaz.’ Wracaj całą drogę z powrotem aż do miejsca z Koboldem i biegnij na Południowy -Wschód do momentu gdy opuścisz ten teren.

Teraz przebiegnij przez drewniany mostek, pokonaj niebieskiego Gnosis po prawej i zniszcz konar za nim a otrzymasz ‚Ether Pack S.’ Biegnij teraz na Północ parę kroków dalej na Wschód. Strzel w mały mostek i przebiegnij po nim na malutki obszar za wodospadem, wejdź do jaskini i przejdź na drugą stronę. Znajdziesz się w miejscu z czterema marchewkami, tu gdzie wcześniej był królik. Wysadź marchewki i zabierz ‚S. Carrot Juice x4.’

Wracaj z powrotem na most za wodospadem lecz tym razem biegnij kawałeczek w prawo i skręć na południe na ścieżkę przechodzącą pod drewnianym mostem, znajdziesz się w miejscu gdzie mieszka królik. Podejdź do wielkiego pnia na środku i połóż na nim jedną ‚S. Carrot Juice.’ Pojawi się królik i zabierze sok. Musisz dobiec do jego domku zanim cię zauważy. Jeśli to zrobi momentalnie wróci i zamknie drzwi.

Zaczekaj więc do momentu aż zacznie krążyć. Biegnij do domku w chwili gdy będzie po lewej stronie pnia. Zauważy cię, ale nie zdąży dogonić. Jeśli nie uda ci się to cztery razy to po sok możesz wrócić dokładnie tam gdzie znalazłeś go poprzednio. W jego domu jest skrzynia z ‚Decoder 3.’ Opuść dom i biegnij z powrotem na górny szlak a  stamtąd udaj się ścieżką biegnącą za domem królika na Wschód i obejrzyj przerywnik.

Po filmiku biegnij na Wschód i wejdź do kościoła, kolejna scenka. Upewnij się że zapisałeś grę i przygotuj swoje postacie do walki. Przyjdzie ci się bowiem zmierzyć z jednym z najtrudniejszych przeciwników w grze.

Porozmawiaj z dziewczyną przy wejściu na Północy a odnowi ci całe HP & EP. Przejdź przez drzwi, obejrzyj scenkę i walcz…

 • Boss: Tiamat
 • HP: 6400
 • EXP: 15600
 • T. PTS: 180
 • E. PTS: 160
 • S. PTS: 120

Ten boss potrafi zadać bolesne obrażenia, dobrze wiec mieć przynajmniej 17 poziom doświadczenia. Pierwsze co proponuję to skład czyli: Shion, Jr. i Ziggy.

Shion i Jr. powinni mieć ekwipunek pozwalający dużej pozostać przy życiu, podnoszący parametry obronne. Ziggy’emu załóż Blade Soul chroni przed statusem Confusion, Double Buster, zwiększający uszkodzenia i na koniec najlepszy pancerz jaki posiadasz. Dobrze założyć też Cyber Kick w slocie techniki wyższego poziomu (Hi tech). Shion i Jr. natomiast powinni skorzystać ze swoich A.G.W.S. wyposażonych w najsilniejszy W-ACT oraz akcesoria takie jak:
Guard Recover, Guard Cleaner i Tuned Circuit.

To tyle jeśli chodzi o wyposażenie. Użyj na Ziggy’m Stim podniesie to jego uszkodzenia do maksymalnego możliwego poziomu. Możesz też skorzystać z jego Etheru o nazwie My Guard co znacznie wzmocni jego defensywę. Shion i Jr. wskocz do A.G.W.S. a Ziggy’m blokuj aż do 6AP i atakuj z pomocą Doble Buster.

Dwie takie techniki dadzą obrażenia rzędu 1000 HP bez krytycznych uszkodzeń, co w brew pozorom jest nam na rękę bo czerwony pasek boost’a szybko się napełni. Dając nam większe obrażenia oraz znaczne przyśpieszenie postaci, co zaowocuje częstszym atakowaniem przeciwnika.

Boss ma jednak dodane specjalne ataki których używa zaraz po ruchu Shion lub Jr. Na szczęście dla nas Ziggy otrzymuje większość obrażeń co minimalizuje szansę zobaczenia tych ataków.

Shion i Jr. używaj W-ACT i Guard Recover ponieważ leczy prawie tyle samo uszkodzeń co otrzymałeś. Użycie zdolności Serch Scope to również dobry pomysł ponieważ będziesz widział aktualne HP przeciwnika. Gdy Tiamat straci całe 6400 HP nie zginie lecz odnowi sobie 1500 HP i od tego momentu musisz pokonać go jeszcze dwa razy, raz jako Shion i raz jako Jr. Za każdym razem odnowi sobie 1500 HP. Ziggy’m go nie zabijesz więc daruj sobie próbowanie, bo to strata czasu.

Jedyne co pozostało to okradzenie bossa z cennych przedmiotów. Możesz tego dokonać korzystając z Etheru Shion o nazwie Quin Kiss lub Pscho Pocket Jr. Pamiętaj walka będzie prosta jeśli postacie będą miały 17 poziom, wszystko zależy też od taktyki jednak ja polecam właśnie tą.

Po walce obejrzyj scenkę. Akcja ponownie przeniesie się do… Kukai Foundation.

Kukai Foundation

Opuść swój pokój  otrzymasz email informujący cię że Encephelon jest teraz dostępny w symulatorze. W drodze do pociągu otrzymasz kolejny email upewnij się ze zapisałeś załącznik. Nie możesz wejśc do pociągu zanim nie otrzymasz kolejnego meila. Zaraz po tym skożystaj z pociągu i udaj się do Dock’ów. Z tąd statkiem transportowym udaj się do Kukai Fundation. Biegnij do City Sector 26 & 27 wejdź do baru „Ironmen.” Porozmawiaj z Allen’em stojącym z prawej strony i obejrzyj scenkę.

Zjedź windą na dół i wracaj do doków a z tamtąd ponownie do City Sector 26 & 27. Porozmawiaj z mężczyzną stojącym na przeciw ciebie. Powie o kolejnej misji możesz też zrobić zakupy. Niestety w sklepie nie ma niczego czego wcześniej nie widziałeś. Musisz teraz odnaleźć kilka osób. Zacznij od sprawdzenia baru „Ironman.” W środku po prawej stronie jest podest z atrapą trzech siłaczy porozmawiaj z mężczyzną który się tam schował. Tutaj to już wszystko. (Zostało 12). Wyjdź z baru  biegnij drogą w lewo do następnych drzwi i wejdź do hotelu „Our Tresures.” Porozmawiaj z gościem na podłodze i zapisz grę po prawej. Otwórz skrzynię za recepcją a otrzymasz ‚Swimsuit.’ Wejdź po schodach do pokoju po lewej i przejdź przez drzwi na Południu. Zniszcz roślinę po prawej ‚Ether Upgrade S.’ Wracaj do hotelu. Sprawdź pokuj po prawej i wysadź muszlę znajdziesz ‚Battle Gear.’ Kontynuuj na Wschód naciśnij guzik na terminalu w następnym pokoju. Wracaj do poprzedniego pomieszczenia tu wejdź po drabinie jest tu obraz po twojej lewej stronie na samej górze. Sprawdź go a dowiesz się o pewnej dacie urodzin „October 28th.”

Wysadź skrzynię po prawej stronie ‚Tech Upgrade S.’ Wyjdź drzwiami na Południu. Przebiegnij po dachu w lewą stronę ale trzymaj gałkę analoga w górnym lewym rogu na godzinie dziesiątej. Musisz przebiec na Zachód ale będziesz się ześlizgiwał po stromym dachu. Jeśli wszystko zrobisz poprawnie będziesz mógł oprzeć się o barierkę a następnie przejść przez drzwi na Zachodzie. Jest tu skrzynia kryjąca ‚Decoder 13.’ Wracaj z powrotem na dach ponownie oprzyj się o barierkę i przejdź dwa kroczki dalej by zeskoczyć z dachu tuż za barierką. Wylądujesz za malutkim ogrodzeniem możesz tu zniszczyć dwa pojemniki w jednym z nich jest ‚1000G,’ i porozmawiaj z mężczyzną. (Zostało 11). Znowu wracaj do hotelu „Our Tresures’ i pokonaj przeciwnika po lewej stronie. Sprawdź sejf a zostaniesz poproszony o wprowadzenie numeru PIN. Jeśli pamiętasz wcześniejszą rozmową z człowiekiem na podłodze to powiedział ci że były to urodziny „it was a birthday.” Potem znaleźliśmy obraz z datą urodzin „October 28th” czyli 28 Pażdziernik. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ data urodzin to właśnie potrzebny nam nr. PIN otwierający sejf. Łatwo więc dojść do wniosku że Październik to dziesiąty miesiąc roku co w połączeniu z dniem urodzin da nam nr. 1028 i taki właśnie PIN musimy wpisać. W sejfie ukryła się kolejna osoba. (Zostało 10). Zapisz grę i opuść hotel biegnij do baru „Ironman.” Po lewej stronie w  miejscu gdzie wcześniej była winda towarowa zniszcz wiele brązowych skrzyń znajdziesz ‚Tech Upgrade S’ i kolejną osobę. (Zostało 9). Pokonaj wroga za barem i zabierz ‚Wooden Idol’ ze skrzyni. Wyjdź z Ironmen’a i znowu udaj się do hotelu wyjdź na samą górę a  stamtąd na dach. Musisz przejść po dachu dokładnie tak samo jak ostatnio z tą różnicą, że teraz gałkę analoga trzymaj wychyloną w prawy górny róg na drugiej godzinie. Przejdź po dachu w prawo i powolutku ześliźnij się na malutki teren z metalową płytą wysadź ją a odkryjesz kolejne czerwone drzwi Segment Address No. 1. Przejdź przez nie i ze skrzyni zabierz ‚Robot Part Head.’ Zeskocz na dół na główną ulicę i udaj się na Zachód. Na kolejnym obszarze pokonaj Gnosis i zniszcz statuę a uratujesz kolejną osobę. (Zostało 8). Biegnij cały czas na Zachód i wyjdź wyżej po schodach na końcu. Wejdź do pralni biegnij do okoła i wejdź do pokoju na Południu tego po prawej bliżej schodów. Znajdziesz tam kobietę porozmawiaj z nią. (Zostało 7). Zniszcz biurko po prawej otrzymasz ‚Ether Upgrade S x2’ i wyjdź po drabinie. Podążaj korytarzem do okoła na Wschód i wysadź metalowe okucie na ścianie znajdziesz kolejną osobę. (Zostało 6). Wysadź bramę i zeskocz niżej. Podążaj do okoła w lewo i korytarzem na Południe następnie przejdź przez jedyne drzwi tuż przed płonącym wrakiem. Zniszcz regał z książkami i zabierz ‚Skill Upgrade S.’ Biegnij do okoła aż do następnych drzwi. Podążaj holem cały czas zanim znowu nie znajdziesz się na zewnątrz. Zejdź niżej w lewo i naciśnij guzik. Wejdź po drabinie i idź do wcześniej nie dostępnych drzwi na środku. Walcz z przeciwnikiem i uratuj osobę siedzącą na podłodze. (Zostało 5). Wysadź dwa pojemniki i zabierz ‚1000 G.’ ale NIE schodź w dół jest to bowiem sekretna droga ucieczki. Podążaj do wyjścia na Południu tam skąd przyszedłeś. Biegnij korytarzem na Wschód do góry i na dół po schodach aż do drzwi oznaczonych „East 6.” Zniszcz samochód i zabierz ‚Rune Crystal’ potem zniszcz wielkie skrzynie i porozmawiaj z kobietą która się tam ukryła.

Uratowałeś dwie osoby za jednym zamachem. (Zostało 3).

Opuść pokój i wyjdź po schodach aż do drzwi na szczycie. Porozmawiaj z osobą po prawej na przeciw ciebie. (Zostało 2). Musisz biec do okoła i walczyć z Larva Doll by uzyskać dostęp do żółtego przycisku. Naciśnij go i biegnij na Zachód do zewnętrznego obszaru. Niżej w następnym pomieszczeniu jest kolejna Larva Doll pokonaj ją i uratuj osobę siedzącą na podłodze. (Zostało 1).

Wysadź szafy a znajdziesz ‚Cure All’ następnie otwórz czerwone drzwi nr.3 i ze skrzyni zabierz kolejną część do mecha ‚Robot Part Right Leg.’ Wracaj z powrotem do pomieszczenia z przyciskiem i porozmawiaj z kobietą która chce byś znalazł jej kota. Przyciskiem otworzyłeś wcześniej drzwi na Północno-Wschodniej części ściany. Przejdź przez nie i wejdź po schodach. Walcz z Larva Doll w holu i uratuj kota.(Nic nie zostało).

Wracaj na główną ulicę i biegnij do hotelu. Zapisz grę i użyj Bio Sphere w punkcie save’a. Odnowi ci to całe HP & EP. Gdy będziesz gotowy wyjdź z hotelu i biegnij ulicą cały czas na Wschód. Już tam na ciebie czekają…

 • Boss: Gigas
 • HP: 2800
 • EXP: 7800
 • T. PTS: 120
 • E. PTS: 100
 • S. PTS: 60

Na początku boss stworzy swoje lustrzane odbicie. Jedyna różnica po miedzy nimi jest taka, że jeden, jest podatny na ataki Etherem a drugi na ataki fizyczne. Obaj mają jakieś niebezpieczne ataki na całą drużynę. Zacznij więc od nałożenia Quick na wszystkie swoje postacie. I atakuj LEWEGO przeciwnika wszystkimi atakami Ether’u jakie posiada KOS-MOS. Jej technika R-Canon w połączeniu z (wyekfipunkowanym) Double Buster’em działa wspaniale. Użyj KOS-MOS jako swojej podstawowej ofensywy przeciwko bossowi po lewej. Dwiema pozostałymi możesz na przykład leczyć i podnosić statystyki o ile będziesz tego potrzebować. Gdy jeden z nich zginie użyj Shion jej A.G.W.S. i atakuj za pomocą W-ACT dobrze jeśli A.G.W.S. biedzie wyposażony w dwa toporki.

Uwaga gdy „właściwy” boss zostanie sam lubi używać ataków nagłej śmierci, czasem nawet dwóch pod żąd zanim moażesz doczekać się swojej tury. W takiej sytuacji korzystaj z Revive, albo boss zaatakuje twojego A.G.W.S. Ja miałem w tym momencie 20 poziom doświadczenia, potyczkę wygrałem Shion, KOS-MOS i MOMO która świetnie sprawdza się w drugiej linii jako główny uzdrowiciel. No i nie zapomnij go okraść.

Po walce opuść City Sector 26 & 27 i udaj się na Lanch Pad, scenka. Kiedy wrócisz na Durandal’a nie możesz skorzystać z pociągu ponieważ Shion powie, że martwi się o MOMO. Wracaj więc statkiem do Kukai Foundation, kolejna scenka. Teraz ponownie udaj się na Durandal’a. Skorzystaj z kolejki i jedź do Residental Area i obejrzyj przerywnik. Po wszystkich wydarzeniach wejdź na windą i zjedź na dół otrzymasz email właśnie dostałeś/aś F-SCYTHE nową broń dla KOS-MOS. Po kilku krokach w prawo kolejny email. Wsiadaj do kolejki i jedź do doków a  stamtąd wejdź na pokład ELSA’ę. Zanim porozmawiasz z kapitanem skorzystaj z windy i zjedź na najniższy poziom. Znajdź  czerwone drzwi Segment Adress No. 8 i ze skrzyni zabierz ‚Robot Part Left Leg.’ Jeśli chcesz wracaj teraz do Kukai Fundation do sklepu A.G.W.S.

Daj wszystkie części profesorowi, wychodź i wracaj do pomieszczenia a otrzymasz dwa nowe czary Ether dla Shion. Kiedy będziesz gotowy wracaj na ELSA’ę. Porozmawiaj z kapitanem na mostku i poproś by poleciał do Dock Colony. Gdy będziesz na miejscu udaj się do „Dock Clinic”. Porozmawiaj tutaj z dziewczynką której kiedyś dałeś Flower Seed a otrzymasz od niej w zamian ‚Tech Upgrade Z.’ (Musisz przejedź pomiędzy dwoma ławkami i porozmawiać z nią). Wracaj na Durandal’a a  stamtąd na ELSA’ę. Sprawdź sklepowy terminal blisko save i mostku na ELSA ponieważ pojawił się tu teraz całkowicie nowy ekwipunek i itemy. Kiedy będziesz gotów zapisz grę.

Porozmawiaj na mostku z kapitanem Methews’em i udaj się do… Song of Nephilim.

Song of Nephilim

Zapisz grę, opuść ELSA’ę wyjściem na Zachodzie i Obejrzyj scenkę. W pierwszym pomieszczeniu jest wielka winda. Guzik do jej uruchomienia znajduje się na środku lecz jest zasłonięty wieloma pudłami. Pudła te z kolei odpowiadają pewnym jednostkom wagowym a niszcząc poszczególne z nich sprawiamy że winda zawiezie nas na ściśle określoną wysokość.

Przyjmijmy, że jedno pudło to (blok) w kształcie sześcianu i odpowiada tylko 1 jednostce wagi.

Czyli tak:

 • Pojedynczy blok ma 1.
 • Podwójny ma 2 itd.
 • Bloki nie muszą być symetryczne…

Są tu 3 bloki w lewym górnym rogu windy i 4 po prawej. Kolejne piętra są aktywowane po zniszczeniu 3 bloków.

To znaczy że aby wjechać na drugie piętro musisz zniszczyć w sumie 3 bloki. Możesz więc zniszczyć na przykład trzy pojedyncze bloki, lub jeden pojedynczy i jeden podwójny, aby wjechać na trzecie piętro musisz mieć zniszczone 6 bloków, na czwarte 9 bloków itd…

Zniszcz wiec 6 bloków, wciśnij świecący przycisk na środku i wjedź windą na 3 piętro. Tutaj udaj się w lewo i do okoła korytarzem aż do dolnej części.

Znajdziesz skrzynie z ‚Med Kid DX.’ Są tu drzwi prowadzące do wyjścia, tym holem udaj się na Południowy-Zachód. Przejdź nim i wciśnij guzik na szczycie otworzysz jeden z mostów. Idź do góry i skręć na prawy szlak, znajdziesz tam miejsce z którego możesz skoczyć spowrotem na windę. Zniszcz teraz 12 bloków i wyjedź na piąte piętro. W pojemniku na dole znajdziesz ‚Decoder 14.’ Wracaj na windę teraz zniszcz tyle bloków by otrzymać 15 jednostek wagowych. Udaj się na szóste piętro. Wewnątrz obiektu na samym dole tego obszaru znajdziesz ‚Neo Armor Alpha.’

Opuść ten obszar przechodząc przez drzwi na Północnym-Zachodzie. W drugiej wierzy przełącz MOMO na lidera by była widoczna w na mapie, tak jak to wcześniej zrobiłeś na Cathedral Ship. Udaj się na Północno-Wschodni trakt i i sprawdź błyszczący punkt na ścianie w następnym pomieszczeniu. Otrzymasz nową Tech Atack i Ether dla MOMO. Przełącz sobie lidera na kogo zechcesz. Wróć do pierwszego pokoju i zapisz grę na środku pomieszczenia. Udaj się na Północny szlak i wysadź czerwony obiekt znajdziesz ‚Cross.’

Wracaj do pomieszczenia z save i skorzystaj z wyjścia na Północnym – Zachodzie. Zejdź niżej po drabinie i wdrap się po kolejnej obok tej którą tu zszedłeś. W środku obiektu na szczycie znajdziesz ‚Soldier’s Honor.’ Zejdź niżej i udaj się na Wschód aż do kolejnej drabiny zejdź po niej na dół. Podążaj szlakiem na Zachód, zignoruj pierwszą drabinę prowadzącą na dół i skieruj swe kroki do kolejnej wiodącej w górę. Zniszcz tu wszystkie obiekty a znajdziesz find ‚Defibrillator Vest’ i ‚Neo Armor Beta.’

W jednym z obiektów jest ekstremalnie trudny przeciwnik musisz używać fizycznych ataków aby go zniszczyć, każdy inny rodzaj ataku będzie efektywny jedynie za pierwszym razem ponieważ staje się on na niego odporny i kolejne ataki tego samego rodzaju nie zrobią mu krzywdy. Pokonanie tego przeciwnika wzbogaci cię o ‚Decoder 2.’

Za ostatnim obiektem znajdziesz kolejne czerwone dzwi nr. 12. Wejdź do środka i zabierz ze skrzyni ‚W Hammer Rod.’ Zejdź niżej i podejdź do drabiny którą wcześniej ominąłeś. Skorzystaj z niej i zejdź na dół kiedy będziesz na dole skieruj się na Wschód i nie opodal na pierwszy szlak prowadzący na Południe. Naciśnij guzik na końcu tego przejścia. Wyjdź i skręć w prawo wtedy wejdź w następne drzwi. Zniszcz cylinder i biegnij do okoła zewnętrzną ścieżką na drugą stronę i zrób dokładnie to samo. Po kilku przerywnikach zostaniesz zaatakowany przez wielkie monstrum ale masz czas by się przygotować…

 • Boss: Rainon Se
 • HP: 5600
 • EXP: 20000
 • T. PTS: 160
 • E. PTS: 160
 • S. PTS: 40

Na początku walki użyj Quick na swoich postaciach. Boss ma kilka silnych ataków ale jest troszkę przewidywalny. Używaj podczas walki normalnych ataków wtedy powinno być dobrze. Ważne jest byś pamiętał o każdorazowym leczeniu postaci po każdym psychicznym ataku lub zdolności Drain. Upewnij się ze nie ma ryzyka utraty żadnej z twoich postaci. Boss potrafi rzucić czar blokujący możliwość użycia zdolności Boost. Jeśli do tego dojdzie dobrze jest uleczyć ten status i czekać do momentu gdy życie bossa zacznie powoli spadać. W tym momencie możesz użyć pojedynczego Cure All i błyskawicznie mieć dostęp do trzech wolnych tur dających możliwość „podpakowania” postaci. Na koniec walki nie zapomnij użyć Jr. lub MOMO i pomóż bossowi pozbyć się ekwipunku okradając go. Jego ‚Shield Armour na pewno ci się przyda o więcej nie musisz się martwić.

Na zewnątrz pokoju wciśnij czerwony guzik. Teraz biegnij do końca ścieżki i skorzystaj z windy wyjedź do góry na następny poziom. Masz teraz dostęp do trzeciej i ostatniej już wierzy. Kiedy natkniesz się w pokoju na trójkątną dziurę na środku piętra udaj się do Zachodnich drzwi.

Zejdź niżej po drabinie lecz nie na najniższy poziom.

Po twojej lewej jest wielki słup z bloków niszcz bloki aż do momętó w którym moast spadnie niżej na twój poziom. Przejdź na drugą stronę i zabierz ‚Field Ring’ z pojemnika. Teraz wracaj całą drogę z powrotem i zejdź po drabinie na najniższy poziom i ponownie opuść most po lewej tak byś mógł po nim  przejść. Zrób  to samo po drugiej stronie i przejdź a znajdziesz ‚Ether Pack DX.’ Biegnij z powrotem na pierwszy teren i wyjdź z pomieszczenia przez drzwi którymi się tu wcześniej dostałeś. Wyszedłeś tylko po to by wszystkie bloki trzymające mosty odnowiły się.

Wracaj więc z powrotem. Udaj się do wcześniejszego, pierwszego pokoju. Zejdź po drabinie na następną platformę i idź w lewo. Opuść most na swój poziom i wejdź na górę po ostatniej drabinie. Pokonaj Gnosis na szczycie i biegnij na Wschód. Kiedy zniszczysz znajdujący się tu obiekt będziesz miał możliwość skoku, jednak z opcji wyboru wybierz NIE.

Po prawej stronie jest cylinder przechowujący ‚Skill Upgrade S.’ Teraz zeskocz na dół do dziury wylądujesz na ‚Ether Pack DX.’ Zniszcz drzwi otrzymasz ‚Med Kid’ i wysadź obiekt na górze blokujący dostęp do drabiny. Zanim zejdziesz niżej zabierz ‚Decoder 17’ ze skrzyni po prawej.

Zejdź po drabinie niżej o jeden poziom i na most na Zachodzie. Zejdź niżej i biegnij na Zachód.

W tym pkoju są puzzle. Zanim zaczniesz robić cokolwiek idź dalej na zachód i wysłuchaj dźwięków jakie wydają trzy kolumny na końcu. Musisz zniszczyć podobne kawałki kolumn i powtórzyć dźwięki w poprzednim pokoju.

Dla wszystkich którzy mają problem z zapamiętaniem i rozróżnianiem dźwięków małą podpowiedź. ^^

Zniszcz trzy niebieskie jeden zielony i strzelaj w czerwony aż do momentu gdy gra zatrzyma cię automatycznie jeśli wszystko będzie dobrze.

Teraz Południowe drzwi są otwarte. Idź tam i wciśnij czerwony guzik na końcu ścieżki. Wejdź w pobliskie drzwi wyjedź windą w górę. Twoim przeznaczeniem jest udanie się do drzwi na Wschodzie. Jednak wcześniej warto udać się na Północny-Wschód i zapisać grę w pierwszej wierzy. Jeśli to zrobisz wracaj do trzeciej wierzy i udaj się na Wschód.

Stań na przeciw trzech kolorowych świateł i windą zjedź w dół. NIE możesz mieć teraz MOMO w składzie. Wejdź w drzwi na północy i obejrzyj scenkę.

 • Boss: Simeon
 • HP: 8400
 • EXP: 32000
 • T. PTS: 220
 • E. PTS: 200
 • S. PTS: 180

Ten jest troszkę trudny jeśli nie wiadomo co robić. Szczęśliwie nie jest aż tak trudny jak na bossa. Zacznij walkę od nałożenia Quick na drużynę co sprawi że będą nieco szybsi niż boss, a ty będziesz miał pełną kontrolę nad przebiegiem walki. Na samym początku użyj Boost 1 na wszystkich co przyda się później. Simeon ma kilka niebezpiecznych ataków ale tylko jeden z nich jest naprawdę niebezpieczny. Jest to żółty promień na wszystkich w drużynie. Wszystkie ataki są słabiutkie dlatego też walka ta wydaje się taka trudna. Jednak jest pewien sposób. Wkrótce boss zacznie używać ataku o nazwie Aird E.

Zanim jednak go użyje we wcześniejszej tuże zobaczymy komunikat „You’re all so frail!” a kamera skierowana zostanie na postać która za moment oberwie. Użyj tego czasu do leczenia i obrony namierzonej postaci. Kiedy boss użyje Aird E powinieneś być przygotowany bo tutaj pojawia się luka w jego systemie obronnym. Pomiędzy użyciem przez bossa Aird E i kolejną jego turą traci on całą obronę przeciwko atakom Ether’em. Więc w tym czasie to ty powinieneś atakować. Boost’uj swoje wszystkie postacie daj ąc im możliwość do jak najwiekszej liczby trafień w tym czasie.

Powtarzaj cały ten proces przez resztę walki. Pod koniec walki boss zacznie się Boost’ować. Powinieneś więc zrobić to samo by cały czas mieć nad nim przewagę. Upewnij się że każdy wyuczoną technikę Medica All i zawsze leczkażdego do maksimum HP. Kiedy tylko masz okazję bądź w defensywie.

Zaraz po walce zobaczysz mężczyznę w płaszczu. NIE rozmawiaj z nim. Momentalnie wracaj do windy i całą drogą z powrotem do Save’a i zapisz grę. Kiedy upewnisz się że jesteś gotów porozmawiaj z nim i przygotuj się na kolejne starcie…

 • Boss: Ein Rugel
 • HP: 3600
 • EXP: N/A
 • T. PTS: N/A
 • E. PTS: N/A
 • S. PTS: N/A
 • Boss: Doppelwogel
 • HP: 4400
 • EXP: 24000
 • T. PTS: 180
 • E. PTS: 160
 • S. PTS: 80

Kolejna trudna walka. Odbywa się ona w dwóch miejscach, ponieważ boss ma dwie formy. Pierwsza jest oczywiście łatwiejsza do pokonania. Reaguje na ataki Etherem. R-CANON KOS-MOS jest całkowicie skuteczny na tego bossa. Niebezpieczeństwo nadchodzi jednak ze strony różnego rodzaju negatywnych statusów jakie nakłada boss. Upewnij się że masz jedną postać gotową do blokowania się przez cały czas aż do uzyskania 6 AP i używania Cure All na pozostałych.

Bądź pewien że przed ostatnim atakiem uleczyłeś wszystkich. Nie chcesz zapewne zacząć kolejnej walki z drugą formą bossa z dużymi obrażeniami. Boss lubi rzucać STOP. Pamiętaj więc o dopowiednim ekwipunku, chroniącym przed tym statusem.

Jeszcze jedno o czym warto pamiętać to kradzież. Można tu bowiem ukraść jeden przedmiot od pierwszej formy i dwa od drugiej formy bossa.

Druga forma jest przeciwnością pierwszej posiada bardzo wysoką obronę najwyższą ze wszystkich dotychczasowych wrogów. Żadna technika bazująca na Ether nie ma szans skutecznego zastosowania. Faktem jest że są one za słabe by użyć ich w tym starciu.

Dałem Jr. Double Buster i White Ring przyśpieszając go Shion i KOS-MOS jako rezerwowymi postaciami.

Powinny one nakładać na Jr. Quick i Boost w każdej turze.

Jr. używaj bloku i Double Strike oraz Lost Symphony. Walka jest powolna lecz jeśli masz ochronę przeciwko Confusion i zdolność do leczenia po jego masowym ataku to wolno lecz skutecznie obniżysz jego HP i wygrasz potyczkę.

Porozmawiaj ze swoją drużyną i wyjdź przez dzwi na Południu. Zjedź windą w dół dostaniesz email i kolejny jeśli pójdziesz na Wschód. Jeśli ukończyłeś polowanie na Snake Charmer dostaniesz teraz 200.000 G Zanim dojdziesz do kolejki dostaniesz kolejny email. Jedź kolejką do DOCK’ów i udaj się na ELSA’ę.

Kiedy będziesz gotowy i pozałatwiasz interesy powiedź kapitanowi Mehews’owi by zabrał cię do ostatniej lokacji w grze zwanej… Proto Merkabah.

Proto Merkabah

Opuść ELSA’ę zejdź na dół po schodach i udaj się na Północ. Na końcu ścieżki znajdziesz skrzynię a w niej ‚Defibrillator Vest.’ Wracaj do wejścia na ELSA’ę i z tamtąd udaj się w dół i do okoła na Północ. Nie przejmuj się żadnymi obiektami są puste. Na rozwidleniu udaj się w lewo i do góry po schodach. Podążaj tą ścieżką biegnąc i wysadź obiekt a otrzymasz Ether Pack DX x2,’ ‚Frame’ Repair A x2′ i jednego przeciwnika.

Zejdź po drabinie za obok na dół zniszcz dwa wielkie obiekty a otrzymasz ‚Bio Sphere x2’ ‚Frame Repair Z x2.’ Po twojej lewej znajdziesz kolejne dwa wielkie obiekty a w nich ‚Med Kit DX x2.’ Zaraz przed tobą po lewej jest przejście. Naciśnij dwa żółte przyciski na obu konsolach komputera na tym terenie. Opuść ten mały obszar i wracaj z powrotem aż do Północo – Wschodniego rogu gdzie znajdziesz cztery obiekty w jednym z nich jest ‚Ether Pack DX x2.’Na przeciw ciebie jest kolejny przycisk, wciśnij go lecz nie ruszaj kolejnego po lewej. Użyj ruchomych schodów na środku pokoju i wróć na wyższą sekcję gdy już tam będziesz zmierzaj na Zachód. Teraz wszystkie mosty prowadzące na Północ powinny być na swoich miejscach. Udaj się tym szlakiem do windy na końcu i użyj jej. Wyjdź po schodach i do pierwszych drzwi po lewej. W tym pokoju przejdź przez drzwi na Północy i sprawdź duży zielony panel na środku. Opuść pomieszczenie wracaj na schody pomiń 42 piętro i wejdź w drzwi na 43 piętrze.

Przejdź przez pierwsze drzwi i wysadź czerwony obiekt odkryjesz skrzynię z ‚Frame Repair Z x2.’ Teraz wejdź do pokoju po lewej i sprawdź terminal po środku. Opuść to piętro i idź na 44 poziom. W połowie pomieszczenia jest szklany panel zniszcz go a otrzymasz ‚Rejuvenator.’ W skrzyni na przeciw znajdziesz ‚Dragon Rod.’ Biegnij do południowo-Zachodnich drzwi i wejdź na schody po drugiej stronie. Zejdź niżej do pomieszczenia na 43 piętrze i wciśnij zielony guzik otwierający przejście pomiędzy dwoma stronami budynku na tym piętrze. W drzwiach po twojej lewej odkryjesz kolejne czerwone drzwi nr. 17. Przejdź przez nie i otwórz skrzynię znajdziesz ‚BLOOD 9.’

Zejdź niżej na 42 piętro. Jedyne co musisz tu zrobić to wcisnąć zielony przycisk na terminalu. Wróć na schody i zejdź niżej na 41 piętro. Przejdź przez pierwsze drzwi i udaj się do wyjścia na Południowym -Wschodzie znajdziesz skrzynię kryjącą ‚M Chip Guard.’ To wszystko co miałeś tu zrobić teraz przycisk został aktywowany a ty musisz wrócić na 44 piętro.

W tym pokoju w którym zniszczyłeś szklany panel są schodki i szlak prowadzący na Południe pomiędzy dwoma świecącymi filarami. Na następnym obszarze biegnij cały czas na Wschód  zniszcz jednostkę na ścianie i biegnij dalej aż do tunelu. Zaprowadzi cię on do ośmiu obiektów zniszcz je a znajdziesz skrzynię kryjącą ‚Chakra Shield.’

Teraz wracaj całą drogę aż do zachodniego końca. Zanim udasz się dalej przejściem na Południe upewnij się że jesteś przygotowany do walki miej na uwadze to ze już od jakiegoś czasu nie zapisywałeś/aś gry więc po ewentualnej porażce stracisz bardzo wiele. Jeśli się wahasz to wracaj na 43 piętro, jest tam save w drzwiach po prawej stronie. Nim udasz się na Południe przeczytaj poniższą strategię mając pewność ze porażka już ci nie grozi ruszaj na Południe i skocz z pomostu. Czeka tu na ciebie kolejny przeciwnik…

 • Boss: Proto Dora
 • HP: 12000
 • EXP: 32000
 • T. PTS: 240
 • E. PTS: 0
 • S. PTS: 200
 • Boss: Shutz
 • HP: 3800
 • EXP: 5000
 • T. PTS: 100
 • E. PTS: 0
 • S. PTS: 60

Jeśli przechodziłeś grę bez większych przestojów to masz niski poziom więc walka nie będzie łatwa. Na starcie masz do pokonania w sumie trzech wrogów. Ataki na wszystkich są bardzo efektywne na samym początku. Jest to łatwiejsza część walki. Ich ataki nie są zbyt silne i jeśli użyłeś Quick na wszystkich swoich postaciach będziesz miał kilka tur dla siebie. Prawdziwe niebezpieczeństwo nadejdzie jednak w chwili śmierci Shutz’a. Fakt że boss ma bardzo wiele HP, zdolność leczenia siebie po więcej niż 2000 HP i tarczę sprawiającą że ataki stają się bezużyteczne.

W takim wypadku musisz używać KOS-MOS i jej R-BLADE do momentu aż rozbijesz jego tarczę. Jr. może penetrować ją swoim atakiem powinien być bardzo silny w połączeniu z BLOOD 9. Na koniec najbardziej niebezpieczny atak kiedy boss się ładuje znaczy to że w następnej turze użyje potężnego energetycznego ataku powodującego wielkie obrażenia (ponad 700 HP na wszystkich). Gdy Zauważysz ładowanie się bossa blokuj się wszystkimi postaciami dobrze jest użyć czarów podnoszących PDEF i EDEF. Bardzo pomocne jest wyekfipunkowanie na przykład Cross. Miej pewność że ukradłeś od bossa ‚Fast Circuit 50.’

Pokonanie bossa zaowocuje otrzymaniem ‚Decoder 6.’

Idź na Południowo – Zachodni szlak i wejdź do góry po drabinie. Wejdź w drzwi na szczycie. Sprawdź terminal komputera na środku pokoju i obejrzyj scenkę. Idź do okoła prawą stroną pomieszczenia zniszcz obiekt i odkryj drabinę. Zejdź po niej i obejdź w około rdzeń. Zniszcz czerwony obiekt z jego lewej strony. Odkryjesz ‚Segment Address No. 6.’

W skrzyni za tymi drzwiami znajdziesz ‚Trauma Plate.’ Wejdź po drabinie i udaj się do wyjścia na Północy. Przejdź korytarzem do następnego pomieszczenia i przejdź przez wielkie drzwi na Północy i obejrzyj scenkę. Zaraz po tym idź do okoła z prawej strony przejścia i schodami w dół udaj się do windy. Na samym dole znajdziesz ostatni save w grze.

UWAGA! Jeśli chcesz wykonać wszystkie zadania dodatkowe (opcjonalne) to teraz jest najlepsza okazja ponieważ odwrotu już nie będzie, (Sprawdź poświecony temu dział w menu). Wyjście z tej lokacji znajduje się w pomieszczeniu gdzie znalazłeś ostatnie czerwone drzwi. Musisz otworzyć drzwi na Wschodniej ścianie i wrócić na ELSA’ę.

Gdy uznasz że jesteś gotów udaj się na Zachód i zjedź wielką platformą na niższy poziom. Stąd droga prowadzi prosto do…

 • Boss: Albedo
 • HP: 7400
 • EXP: 54000
 • T. PTS: 250
 • E. PTS: 220
 • S. PTS: 250

To nie będzie łatwa potyczka wszystko w tej walce opierać się będzie na prędkości, Albedo posiada niesamowitą umiejętność boost’owania prędkości a ty jesteś zmuszony kontratakować ze swoją zwyczajną prędkością więc bardzo wskazane jest odpowiednie wyposażenie drużyny. Wyciąg więc za pomocą EXTRACT zdolność AGL+1, Speed +25, Wchite Ring i Speed Shoes. A.G.W.S. nie są przydatne w tej walce ponieważ Albedo posiada zdolność Drain pobierającą od ciebie połowę HP i leczenie siebie, a twoje A.G.W.S. mają tendencję do posiadania bardzo dużej ilości HP.

Ma on również wielką obronę przeciwko wszystkim typom ataku poza fizycznymi.

Ja proponuję KOS-MOS z jej R-BLADE i JR. z Last Symphony jako twój priorytet jeśli chodzi o atak. Shion nie powinieneś atakować więc ustaw ją w drugim rzędzie i lecz oraz korzystaj z itemów bo to nie czas na kolekcjonowanie ekwipunku.
Albedo posiada sporo HP mniej niż poprzedni boss ale jednak problem wynika z jego siły i szybkości.

Po wszystkim obejrzyj scenkę i przygotuj się do finałowej walki.

 • Boss: Sophie Peithos
 • HP: 16000
 • EXP: 80000
 • T. PTS: 250
 • E. PTS: 250
 • S. PTS: 250

Tak to już finałowa rozgrywka niestety nie będziesz miał szansy wyleczyć się i przygotować po walce z Albedo. Więc szczęśliwie posiadasz to co wcześniej wybrałeś… Boss posiada bardzo dużo HP. oraz mocny atak na całą drużynę zabierający 700 HP wszystkim postaciom za jednym zamachem…

Najlepiej używać ataków fizycznych i leczyć się regularnie. Dobrze jest też nałożyć Quick na wszystkich i Boost’ować się przy każdej nadarzającej się okazji, a wszystko będzie dobrze…

Po walce… Hmmm…

Przeszedłeś grę gratulacje. Usiądź wygodnie i obejrzyj zakończenie!

Dobra robota!

Zadania poboczne

Poniżej znajduje się lista zadań opcjonalnych tzw. (Sidequests), których ukończenie nie jest przymusowe do tego by przejść grę. Często też łatwo je pominąć nie wiedząc nawet o ich istnieniu. Można również wiele stracić bo zadania tego rodzaju często są o wiele ciekawsze od tych pojawiających się podczas „właściwej fabuły”, tyczy się to zarówno zdobywania unikatowych przedmiotów jak i walk z boss’ami których nie spotkamy w grze.

Jeśli, więc chcecie mieć możliwość odkrycia sekretów gry w 100% zapraszam do lektury.

Mintia

By znaleźć tego opcjonalnego bossa musisz wrócić do Kukai Fundation. Ustaw MOMO na lidera naciskając kwadrat w profilu postaci w MENU. Teraz ruszaj do City Sector 26&27 stań naprzeciw baru „Ironman” po lewej stronie zaraz przy wejściu do baru jest korba wysuwająca zadaszenie nad wejściem. Teraz biegnij kawałek w lewo i wejdź do „Our Tresure Hotel”.

Wyjdź po schodach, wejdź do pokoju po lewej, i udaj się do Południowego wyjścia. Biegnij cały czas na Wschód na końcu zniszcz doniczkę i zeskocz na dół wprost na daszek nad wejściem który wcześniej wysunąłeś, biegnij po nim cały czas w prawo obejrzyj scenkę i na koniec wybierz „YES”.

 • Boss: Mintia
 • HP: 7777
 • EXP: 22000
 • T. PTS: 160
 • E. PTS: 240
 • S. PTS: 200

Całe niebezpieczeństwo w tej walce nadchodzi ze strony negatywnych statusów jakie nakłada boss. Jeśli ukradłeś wcześniej ‚Shield Armour’ od boss’a w Song of Nephilim wtedy walka stanie się o wiele łatwiejsza, zwłaszcza jeśli zdecydowałeś się wcześniej wyciągnąć wszystkie zdolności z posiadanych przedmiotów i wyposażyłeś w nie swoje postacie.

Twoją najlepszą obroną przed boss’em jest ekwipunek chroniący przed „Atak Poison”, który z kolei jest całkowicie inny niż zwykły „Poison”. Mintia posiada również atak który spycha postacie do tylnego rzędu. Jeśli więc zdecydowałeś, że jedna z postaci będzie leczyć pozostałe to ustaw ją za tą którą zamierzasz atakować.

Ciekawostką jest zapewne to, że podczas walki warto mieć w składzie same KOBIETY.

Tak Minitia ma uprzedzenia do mężczyzn co objawia użyciem extra ataku w walce tylko przeciwko nim. Jeśli posiadasz  ekwipunek ‚Golden Dice’ lub ‚Bravesoul’ to wspaniale ponieważ pozwolą ci one przeżyć atak Mintia i pozostawią cię z 1 HP. Ponieważ jej obroną jest super moc, psychiczny atak z bliska oraz to, że nie da się jej namierzyć, walka nie będzie za szybka, nawet pomimo jej niewielu punktów HP.

UWAGA!
Bądź absolutnie pewny, że użyłeś MOMO do kradzieży od boss’a ‚Craft Apron’.

Po walce zyskasz „Dark Sceptor” nową technikę dla MOMO.

Great Joe

Szczęśliwie jesteś już wystarczająco dobrze wypoziomowany i gotowy do tej walki, ponieważ GREAT Joe, jest naprawdę WSPANIAŁY, co można bez najmniejszego wahania przyznać dlatego, że to jeden z najsilniejszych i najtrudniejszych boss’ów do pokonania w całej grze.

Znajdziesz go po powrocie do obszaru Durandal – Residental Area.

Podążaj na Zachód do (pokoju gier). Przejdź przez drzwi, stąd idź na Północ aż do samego końca i skręć w prawo na skrzyżowaniu. W pokoju jest szary sklepowy terminal. Wszystko co musisz zrobić to ustawić Jr. Jako lidera i wysadzić niebieską szafkę po prawej.

Gdy tylko to uczynisz pojawi się ON.

 • Boss: Great Joe
 • HP: 9999
 • EXP: 18000
 • T. PTS: 200
 • E. PTS: 180
 • S. PTS: 200

To naprawdę interesująca walka, jeśli twoje postacie posiadają 30 poziom, to poważnie powineś/aś pomyśleć o awansie na 35 poziom, wtedy jest w porządku. Na poziomie 40 czytanie tej taktyki nie będzie konieczne. Szczęśliwie Great Joe posiada mnóstwo słabych ataków, które balansują pomiędzy tymi naprawdę silnymi.

Do tych które potrafią zaboleć drużynę należą: „Celebrate” i „Soul Crusher”.

Wyposaż drużynę ekwipunek chroniący przeciwko „Curse” jeśli pragniesz pozostać przy życiu, nie potrzebujesz takich niespodzianek. Jr. powinien mieć założone „Bravesoul” i „Golden Dice”, specjalnie na tą walkę, ponieważ w pewnym momencie Great Joe zapyta o możliwość walki jeden na jednego właśnie przeciwko Jr.

Wciąż możesz atakować go innymi postaciami z drużyny lecz za każdym razem będziesz obrywał kontratakiem. Nie jest to jednak tak straszne jak się wydaje, kontrataki Joe są najsłabszą z technik jaką może zademonstrować. Właśnie w tym momencie możesz stosować większość własnych ataków, ponieważ Joe nie posiada już zdolności mogącej uśmiercić całą drożynę ponieważ jest pochłonięty bez reszty pojedynkiem z Jr. Kiedy użyjesz ekwipunku leczącego na Jr. zyskasz również przewagę nad Joe, który z kolei użyje techniki zamieniającej uszkodzenia w leczenie.

Użyj jednej z postaci i jej najsłabszego ataku na Joe by to sprawdzić, jeśli twój atak zamiast obrażeń spowoduje leczenie Joe znaczy to że użył on tej zdolności.

Od tej chwili używaj na Joe wyłącznie swoich najbardziej leczących czarów i item’ów zupełnie tak samo jak byś leczył siebie.

Przepraszam jeśli wydaje się to takie proste, zapewniam, że NIE jest.

Wyposaż postacie w „Boost1” może się przydać. Oczywiście za pomocą „Erde Kaiser” możesz sprzątnąć Joe w jednej turze zadając mu 9999 HP uszkodzeń, ale nie jest to preferowana droga do wygranej. To znaczy dalej. nie daj się tak łatwo.

Po walce otrzymasz „Soul Rapsody” i „Magnum Joe” dwa nowe czary (Ether) dla Jr.

Erde Kaiser

Na całe szczęście jest opcjonalny i nie łatwo go zdobyć co bardzo równoważy rozgrywkę.

Jeśli zebrałeś wszystkie części robota z za czerwonych drzwi oznaczonych jako Segment Address, to masz 99% drogi za sobą. Została ci więc ostatnia misja, musisz poskładać to wszystko w jedną całość.

Żeby to uczynić zanieś wszystko do Profesora w Kukai Fundation, sklep A.G.W.S.

Jeśli dostarczyłeś wszystko wyjdź z pomieszczenia i wejdź z powrotem, zobaczysz scenki. Dostaniesz rozkaz wstawienia do obu ramion robota ‚Throni Blade’, ‚Dominion Tank’ do obu nóg, ‚Seraphin Bird’ do głowy.

Nie ma elementu jaki można wstawić w korpus, ale można to wszystko połączyć ze sobą. W tym momencie porozmawiaj z Profesorem, jego asystenta z kolei znajdziesz w barze „Ironman” w City Sektor 26&27.

Porozmawiaj z nim a wróci do laboratorium i na koniec wraz z Profesorem złożą dla ciebie Erde Kaiser, którego przywołanie kosztuje cię 60 EP. lub 30 EP. o ile korzystasz z ‚Angel Ring’. Erde Kaiser to ekstremalny przedmiot w grze który działa na wszystkich wrogów i potrafi zamieść każdego przeciwnika wliczając najtrudniejszych boss,ów Xenosagi w jednej turze zabierając im 9999 HP. lekceważąc przy tym wszystkie parametry defensywne.

Prawda że przydatne?

Mini gry

W Xenosaga jest cztery różne mini gry czyli dodatkowe gierki w grze.
Dziwnie brzmi, ale tak właśnie jest.

Aby w nie zagrać potrzebujemy specjalnych przedmiotów „Special Items”. Żeby aktywować wybraną grę musimy stanąć w miejscu  gdzie kręci się żółty terminal UMN z niebieskim oznaczeniem EVS u góry, następnie przechodzimy do Menu wciskając trójkąt, wybieramy z listy  „Items” następnie przechodzimy za pomocą przycisków  L1 i R1 do działu „Special Items”. Tutaj z listy wybieramy „item” który aktywuje interesującą nas mini grę.

Wybierz interesującą cię mini grę, aby zobaczyć jej opis. Po prawej stronie jest nazwa przedmiotu potrzebnego do aktywacji.

Mini gry

 1. Battle
 2. Xenocard
 3. Drill
 4. Casino
Aktywacja za pomocą

 • Battle Passport
 • Card Passport
 • Drill Passport
 • Casino Passport

Wszystkie szczegóły na temat tego, jak zdobyć powyższe przedmioty znajdziecie w trakcie przechodzenia Xenosagi wszystko zostało wyjaśnione w solucji, (patrz dział „Opis Pzejścia”).

Battle

Dostęp do gry mamy po powrocie do symulatora KOS-MOS i sprawdzeniu skrzynki w miejscu gdzie pokonaliśmy boss’a, znajdziemy w niej „Battle Passport”.

Sama gra mocno przypomina niższe wersje Armored Core w każdym razie nie jest to wcale takie złe.

Wsiadaj więc do swojego A.G.W.S. i okładaj swojego przeciwnika, do momentu aż jego energia spadnie do zera, nie ma co więcej opowiadać, za każdym razem bowiem musisz przeżyć i pokonać wroga. Czeka na ciebie kilka pojedynków z różnymi przeciwnikami, oczywiście z każdą kolejną walką są bardziej wymagający.

Xenocard

To typowo kolekcjonerska gra, zbiera się tu bowiem karty wygrane od przeciwników. Żeby w nią zagrać musisz kupić zestaw kart w sklepie i mieć nadzieję na szczęśliwą talię.

Wszystko polega bowiem na tym by grając kolejne partie rozbudować swoją talię o cenne karty które z każdą rozgrywką rosną w siłę, potem wystarczy jedynie wybrać sobie kilka ulubionych, zbudować unikatową talię kart i dobrać sobie odpowiednią strategię po czym wygrywać każde kolejne starcie.

Nie oczekuj jednak nagród za zwycięstwa, to gra jedynie dla twojej rozrywki, zbuduj mocną talię i pochwal się znajomym.

Jeśli grałeś wcześniej w „Tetra Master” karciankę z Final Fantasy IX to z pewnością wiesz że nie zawsze trzeba otrzymać coś w zamian a satysfakcja i tak jest wielka.

Pokaż na co cię stać!

Drill

Dostęp do tej gry dostałeś w momencie otrzymania „Drill Passport” za zniszczenie kawałków złomu na Woglinde. Kontrolujesz maszynę przytrzymując kwadrat, potem naciskasz go ponownie w odpowiednim momencie. Możesz również zmienić położenie kamery co ułatwi ci zadanie. Są tu różne poziomy za których ukończenie czekają różne nagrody.

To tyle pracuj więc dobrze jako niszczyciel.

Casino

Tak to z pewnością najbardziej praktyczna z mini gierek.

Można tu wygrać wiele wspaniałości jak np. ‚Bravesoul’. Wszystko oczywiście jest jasne bo któż nie wie co można znaleźć w kasynie. Mamy tu możliwość zagrania w kilka rodzajów różnych gier, za wygrane otrzymujemy żetony, które z kolei wymieniamy na coś bardziej przydatnego, np. unikatowy ekwipunek lub gotówkę.

Można również wykupić kilkadziesiąt grafik związanych z grą, naprawdę ładna kreska. Mamy możliwość zagrania, np. w pokera więc zasad nie muszę chyba wyjaśniać.

Można tu stracić wszystko lub też wiele więcej zyskać, więc kto zaryzykuje?

To tyle, pozostaje mi jedynie życzyć dobrej zabawy i wysokich wygranych.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s